Zahraničí

Rusko už chystá další útok, varují tajné služby. Vojáci se začali přesouvat

Ruská armáda se podle britských tajných služeb připravuje na další ofenzivu. K hranicím Ukrajiny se mají přesouvat jednotky rozmístěné po celém Rusku. Kyjev vyzval Ukrajince žijící v aktuálně okupovaných oblastech na jihu, aby se pokusili jakýmkoli způsobem dostat do bezpečí.

Jestli někdo předpovídal, že se po dobytí Luhanské oblasti aktivita ruské armády alespoň na nějakou dobu výrazně utlumí, ten se zmýlil. Moskva dál ostřeluje vesnice a města hlavně v Doněcké oblasti.

Potvrzuje se tak plán, který Kreml oznámil už před časem. A to ovládnutí celého Donbasu. "Dnes slýcháme, že jsme začali válku na Donbasu, na Ukrajině. Ne, rozpoutal ji kolektivně Západ tím, že v roce 2014 zorganizoval a podpořil protiústavní a ozbrojený převrat na Ukrajině. Poté podporoval a omlouval genocidu lidí na Donbasu. Ten stejný Západ je teď přímým viníkem toho, co se dnes děje," prohlašoval ruský prezident Vladimir Putin.

Zdá se, že diplomatické řešení konfliktu je stále v nedohlednu. Americký ministr zahraničí zároveň po setkání zemí skupiny G20 vyzval Čínu, aby ruskou invazi odsoudila. Blinken se se svým čínským protějškem setkal vůbec poprvé od začátku ruské invaze.

Související obsah

​"Teď se už musí všichni odhodlat tak, jak to zatím udělaly i ostatní země skupiny G20, a odsoudit tuto agresi. Kromě jiného musíme od Ruska také požadovat, aby poskytlo přístup k ukrajinským potravinám," uvedl Blinken.

Evropské země s velkými obavami vyhlížejí pondělní plánovanou servisní odstávku plynovodu Nord Stream 1. Zejména v Německu, kam jím ruský plyn míří, se připravují na to, že po odstávce už Rusko zpět kohoutem otočit nemusí.

"V létě je plynovod Nord Stream 1 vždy odstavený, obvykle na 10 dní. Ale nebylo by až tak superpřekvapivé, kdyby tentokrát našli nějakou technickou drobnost a pak řekli: už to nejde zapnout. Takže v tomto ohledu je situace určitě napjatá," uvedl německý ministr pro hospodářství a ochranu klimatu Robert Habeck.

Problémy s dodávkami ale řeší také Rusko. V některých pobočkách řetězce Chutné a tečka, který nahradil americké restaurace rychlého občerstvení, chybí brambory. Zákazníci si kromě toho stěžují i na plesnivé bulky nebo prošlé omáčky.

lud, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz