Domácí

Podivný konec ukrajinského velvyslance. Načasování experty zaráží

Nečekané odvolání ukrajinského velvyslance Jevhena Perebyjnise z Prahy odborníky překvapilo. Od začátku války na Ukrajině vyjednal dodávky humanitární pomoci, ale i zbraní. Nový velvyslanec si bude muset nejspíš znovu budovat dobré osobní vztahy s českými politiky i veřejností. Kromě Perebyjnise ukrajinský prezident odvolal i velvyslance třeba v Norsku, Maďarsku anebo Německu.

Před válkou ukrajinského velvyslance v Česku téměř nikdo neznal. Po jejím začátku se ale u nás stal tváří ukrajinského odporu.

"Věnuji skoro 24 hodin denně tomu, abychom vyjednali podporu Ukrajině, abychom získali zbraně," řekl 18. března televizi Nova. A to se mu povedlo, podle politologů se ukázal jako schopný a zkušený diplomat. Přes všechno úsilí a úspěchy ho ale brzy nahradí někdo jiný. Prý přesluhuje.

"Podepsal jsem dekret o odvolání některých velvyslanců Ukrajiny. Noví zástupci Ukrajiny budou jmenováni do České republiky, Německa, Maďarska, Norska a dalších zemí. Jde o pravidelnou rotaci, běžnou součást diplomatické praxe," oznámil v sobotu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Související obsah

"Jedná se o plánovanou obměnu velvyslanců, kteří v dané zemi odsloužili čtyři roky. Pan velvyslanec je v České republice už pět let," doplnila mluvčí ukrajinské ambasády v Česku Tetiana Okopná.

Krok je to minimálně zarážející. A to zejména v době války. "Je velká otázka, co ve skutečnosti za tím odvoláním je, jestli je to běžné střídání diplomatů, tak to by bylo velmi nešťastné, protože přeci jenom si velvyslanec tady udělal velmi dobré kontakty, které jeho nástupce teprve bude muset vytvářet," uvedl politolog Lukáš Jelínek.

"Bylo pro mne ctí spolupracovat s ukrajinským velvyslancem. Oceňuji, jak hluboký a vřelý vztah měl k České republice. Přeji mu do budoucna hodně štěstí a vše dobré," vzkázal premiér Petr Fiala (ODS).

Související obsah

"Nehledě na konflikt na Ukrajině vítám odchod velvyslance Perebyjnise, protože byl veřejným obhájcem zvěrstev banderovců," reagoval poslanec Tomio Okamura (SPD).

"Pana velvyslance jsem poznal jako skvělého diplomata a statečného muže, který toho pro svou zemi v Česku udělal maximum. Putinovo barbarství nás sblížilo nejen profesně, ale i lidsky. Děkuji za vaši práci," napsal ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Perebyjnis měl projevy v Senátu a Sněmovně a vystoupil na podporu Ukrajiny třeba i na několika koncertech. Možná právě díky tomu se stal velvyslancem, kterého zná i široká česká veřejnost.

Kdo odvolaného ambasadora nahradí, zatím není jasné.

Situaci okomentoval také bývalý ministr zahraničích věcí Cyril Svoboda:

drz, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz