Domácí

České předsednictví řeší migraci, slíbil Rakušan. Uprchlické kvóty odmítl

O českém předsednictví v Evropské unii hovořil v úterý ve vysílání TN Live ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Hlavním tématem bylo zvládání migrace jak na české, tak na evropské úrovni. Česko už podle něj má konkrétní plány k tomu, aby Evropská unie nápor uprchlíků nejen z Ukrajiny dokázala ustát.

Uprchlická krize je jedním z témat, které Česká republika v rámci svého evropského předsednictví řeší. Evropa se totiž musí potýkat nejen s migračními vlnami způsobenými válkou na Ukrajině, ale i dozvuky migrace ze Sýrie a z Afriky.

Podle ministra vnitra Víta Rakušana se Evropa musela poučit z chyb, které udělala při uprchlických vlnách po roce 2015. Současná situace přitom Evropu i Česko zaskočila. "Ukrajina vnesla do Evropy novou dynamiku. České předsednictví si před únorem nedokázalo představit, že Ukrajina bude hlavním tématem," řekl Rakušan.

Související obsah

​Migrace je v Česku velkým tématem. Jen od února registruje ministerstvo vnitra 390 tisíc příchodů. I když všichni v České republice nezůstanou, stále je zde nejvíce uprchlíků na obyvatele v celé Evropě. Zároveň to však znamená, že Česko může požádat ostatní země o pomoc.

Podpora, kterou mohou unijní země Česku poskytnout v rámci dobrovolné solidarity, spočívá především ve finanční nebo personální pomoci. Státy méně zasažené migrací tak kompenzují náklady, které musí na zvládání uprchlíků vynaložit okrajové země. Česko v současné krizi mezi tyto země patří, Ukrajinci zde totiž často zůstávají.

Rakušan však odmítl, že by docházelo k přerozdělování uprchlíků v systému kvót, proti kterým Česko v minulosti bojovalo. "O kvótách už nikdo nemluví. Byl to špatný systém," sdělil Rakušan.

Související obsah

​Místo toho chce zavést velký systém solidarity, který už před českým předsednictvím otevřeli Francouzi. Nečeká však, že se ho podaří brzy dokončit. "Naší ambicí není dosáhnout velkého migračního paktu, což nezvládlo našich 15 předchůdců. Chceme jít po částech, jako je například ochrana hranic," uvedl Rakušan.

Bezpečnostního rizika, které uprchlíci přinášejí, si je Rakušan vědom. Věří však, že Česko má funkční systémy, které dokáží toto riziko minimalizovat. Smysl vidí především v azylovém systému a legální migraci.

"Legální migrace tu vždy byla. Česko je v ní velice úspěšné. Nežijí zde pouze Češi, Moraváci a Slezané, více než milion našich obyvatel pochází z ciziny. Trendy příchozích jsou dlouhodobé a my v nich žijeme, aniž by nám tu vznikala nějaká ghetta nebo no-go zóny," věří Rakušan.

Migrace ale není jediným problémem, na který se české předsednictví chce zaměřit. Tématem je i ochrana kyberprostoru. Obzvlášť pak hon na pedofily, kteří zneužívají internet k vyhledávání mladých obětí.

Související obsah

​Na evropské úrovni hovořil Rakušan o přibližně 750 tisících pachatelů sexuálního zneužívání dětí. "Děti strávily on-line během pandemie spoustu času. Jsou proto zranitelné," řekl Rakušan. Podle něj je třeba najít rovnováhu mezi soukromím uživatelů a možnostmi operátorů vyhledávat a blokovat nežádoucí obsah.

Dalším důležitým tématem bylo také rozšíření schengenského prostoru. V současnosti v něm totiž není Chorvatsko, Bulharsko a Rumunsko, i když tyto země jsou členy EU. "Chybí jim největší výhoda členství v EU. Máme stejnou historickou zkušenost jako oni, protože i Česko muselo neustále dokazovat, že splňuje podmínky přijetí do EU i Schengenu," dodal Rakušan.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz