Zahraničí

Rusko přišlo se šokující zprávou o Polsku. Absurdní, klepou si Poláci na čelo

Rusko přišlo se šokující zprávou o Polsku. Absurdní, klepou si Poláci na čelo
Vladimir Putin a Sergej Naryškin | Zdroj: Profimedia

Rusko se drží svého příběhu o zlomyslných plánech Polska na obsazení západní Ukrajiny. Poté, co Varšava dala jasně najevo, že je to nesmysl, přišel šéf ruské tajné služby Sergej Naryškin s tím, že odhalení plánů Polsko zjevně znervóznilo a snaží se to utajit. Toto tvrzení se neobešlo bez polské reakce – tamní média ho označila za absurdní.

Ačkoliv je Ukrajina už od února pod palbou Putinovy armády, Rusko tvrdí, že polská vláda osnuje plány na obsazení ukrajinského území. S odhalením přišla ruská tajná služba už na konci června (psali jsme o tom ZDE), s obviňováním Varšavy z expanzivních ambic ale pokračuje.

Polsko se proti prvním výrokům ohradilo a jasně dalo najevo, že se jedná o nesmysl. Podle Sergeje Naryškina, šéfa ruské tajné služby, je z úniku informací o svých plánech Varšava nervózní. "Informace, které přicházejí do služby, svědčí o nervózní reakci polského vedení na skutečnost, že se plány na rozdělení Ukrajiny dostaly na veřejnost," citovala v úterý Naraškyna ruská tisková agentura TASS.

Související obsah

​Varšava podle něj nyní doufá, že situaci napraví pomocí propagandy. "Mediální kampaň má zamaskovat kroky Polska směřující k posílení jeho pozice na Ukrajině a vyvrátit 'fámy'. Snaží se svou expanzi na západní Ukrajinu utajit," obviňuje naše sousedy agentura TASS.

"Zdá se, že Varšava nevidí, že její 'tajné' ambice a komplexy jsou již léta zdrojem posměchu a podráždění jejích patronů," doplnil Naryškin, podle kterého nyní po úniku informací musí Polsko utišit obavy u svých partnerů z NATO a EU.

Polská média na tyto výroky okamžitě zareagovala. Obvinění nazvala podivnými či absurdními. "Kremelská propaganda nadále šíří falešnou zprávu o záměru Polska rozdělit Ukrajinu," reagoval například zpravodajský web Onet.pl.

Polsko bylo mimo jiné jednou z prvních zemí, které Rusko přerušilo dodávky plynu. Stalo se tak na konci dubna:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz