Zahraničí

Rusko chce další své bývalé území zpět. Zahájilo propagandu

Rusko chce další své bývalé území zpět. Zahájilo propagandu
Aljaška - ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Přestože ruská armáda stále bojuje na Ukrajině, vysocí představitelé si už pomalu vybírají nové cíle. Další na seznamu by mohla být podle slov předsedy ruské Státní dumy Vjačeslava Volodina Aljaška. A někteří Rusové to vzali za své a okamžitě začali s propagandou.

Předseda dolní komory ruského parlamentu a spojenec Vladimira Putina Vjačeslav Volodin minulý týden pohrozil Spojeným státům americkým, že by Rusko mohlo "uplatnit nárok" na Aljašku. A tamní nacionalisté okamžitě dokázali, že to země myslí vážně.

Jen pár dní poté totiž zaplavily sociální sítě snímky z Ruska, na kterých je vidět billboard s heslem "Aljaška je naše". Jeden takový se objevil například v sibiřském městě Krasnojarsk, píše portál OE24.

Billboardy si podle portálu News objednala tamní společnost, která vyrábí přívěsy. Jeden ze zaměstnanců uvedl, že ředitel podniku je velký patriot a rozhodl se ukázat své vlastenectví.

Na hrozby okamžitě zareagoval aljašský republikánský guvernér Mike Dunleavy. "Ruským politikům, kteří věří, že mohou znovu dobýt Aljašku, vzkazuji: Hodně štěstí," uvedl.

Rusku se totiž nelíbí, že západní země probírají možnost odprodeje zmrazeného majetku ruských oligarchů a použití prostředků na obnovu Ukrajiny. Podle Volodina bylo tak potřeba Západu připomenout, že i Rusko mu může něco vzít. "USA by si měly pamatovat, že existuje Aljaška. Když se pokouší spravovat naše majetky v zahraničí, měly by si vzpomenout, že i my si můžeme vzít něco zpátky," hrozil Volodin.

Související obsah

Pokud by se Rusko opravdu pokusilo připojit Aljašku, jednalo by se o další snahu obnovení dávných ruských hranic. Aljašku totiž Rusko objevilo jako první, a to už v 17. století. Ve 40. letech 18. století na Aljašku často směřovaly výpravy za kožešinami a také tam vznikaly první ruské osady.

V roce 1867 se však Rusko poloostrova vzdalo a prodalo jej Spojeným státům za cenu, která by dnes odpovídala necelým třem miliardám korun. Důvodem byla především vzdálenost od hlavního města, nízká úroveň rozvoje a nedostatek přírodního bohatství. Krátce poté na Aljašce objevili průzkumníci zlato, čímž začala nejslavnější zlatá horečka v dějinách.

Ruské jednotky získaly další území v Doněcké oblasti. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz