Zahraničí

Nemůžeme zaručit fungování plynovodu, varoval Gazprom evropské země

Nemůžeme zaručit fungování plynovodu, varoval Gazprom evropské země
Základna Nord Stream 1 | Zdroj: Profimedia

Jen pár dnů od začátku servisní odstávky plynovodu Nord Stream 1 už Rusové vyhrožují dalším zavřením kohoutků. Plynárenský gigant Gazprom totiž sdělil, že nemůže zaručit bezproblémový provoz plynovodu.

Očekávaná servisní odstávka plynovodu Nord Stream 1, kterým z Ruska proudí zemní plyn do Evropy, začala v pondělí. Společnost Gazprom ve středu však informovala, že není jasné, zda dostane turbínu, která je na opravě v Kanadě, píše portál Deutsche Welle.

"Gazprom nemá k dispozici žádné dokumenty, které by společnosti Siemens umožňovaly vyvézt z Kanady motor kompresové turbíny, který se tam opravuje," stálo v prohlášení firmy.

Související obsah

Právě to má být jeden z důvodů, proč by se provoz plynovodu neobešel bez problémů. "Za těchto okolností není možné učinit objektivní závěr o vývoji situace a zajištění bezpečného provozu stanice Portovaja, která je kritickým zařízením pro plynovod Nord Stream," dodal ruský gigant.

Kanada však už o víkendu měla vydat povolení k návratu turbíny na stanici Portovaja, píše agentura Reuters.

Odstávka plynovodu budila mezi vysokými představiteli evropských zemí obavy. Pokud by totiž Rusko dodávky plynu zastavilo, ohrozilo by to evropské plány na naplnění zásobníků před blížící se zimou a ještě více by se prohloubila energetická krize. Právě proto tento týden ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) podepsal smlouvu se svým německým protějškem Robertem Habeckem. Jedná se o dohodu, že si obě země v případě výpadku dodávek plynu navzájem pomohou.

Související obsah

"Pevně věříme, že se v daném případě jedná pouze o technickou údržbu, jak bylo avizováno. Musíme být ale připraveni na to, že buď nastanou nějaké technické problémy po 21. červenci a další obnovení provozu se stane předmětem vydírání, nebo se provoz neobnoví vůbec," sdělil Síkela.

Česko je na ruském plynu závislé. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz