Česká Evropa

Odstávka plynovodu z Ruska budí obavy. V případě potřeby pomůže Německo

V pondělí začala očekávaná servisní odstávka plynovodu Nord Stream 1, kterým z Ruska proudí zemní plyn do Evropy. V Evropě dál sílí obavy z toho, že Rusové už dodávky plynu znovu neobnoví. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) proto v pondělí podepsal smlouvu se svým německým protějškem Robertem Habeckem. Smlouva zaručuje, že si obě země v případě výpadku dodávek plynu navzájem pomohou.

Podepsání dohody o energetické bezpečnosti, právě to byl hlavní důvod návštěvy německého ministra pro hospodářství Roberta Habecka. Do Česka přijel v den, kdy byly pozastaveny dodávky ruského plynu do Evropské unie (EU) kvůli pravidelné údržbě.

"Pevně věříme, že se v daném případě jedná pouze o technickou údržbu, jak bylo avizováno. Musíme být ale připraveni na to, že buď dojde k nějakým technickým problémům po 21. červenci a další obnovení provozu se stane předmětem vydírání, nebo se provoz neobnoví vůbec," nastínil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Související obsah

"V minulosti se Německo příliš jednostranně orientovalo na Rusko a naše hospodářská strategie se až příliš zaměřila na ruský zemní plyn. To byla velká politická chyba a snažíme se to napravit co nejrychleji dokážeme," má jasno německý ministr pro hospodářství Robert Habeck.

Posilování energetické bezpečnosti je jedním z hlavních úkolů, které si česká vláda vytyčila v rámci svého předsednictví v Radě Evropské Unie. Evropská komise (EK) by měla v červenci předložit plán, jak postupovat v případě pravděpodobného omezení dodávek plynu.

"Rusko plyn používá jako jednu z dalších zbraní v hybridní válce vůči Evropě. Pokud by zastavilo dodávky plynu do Evropy, pak by tím se mohlo snažit rozdrobit jednotu Evropské Unie vůči Rusku," je přesvědčený ekonom David Marek.

Související obsah

Pokud Rusko dodávky opravdu zastaví, ohrozí evropské plány na naplnění zásobníků před blížící se zimou a ještě více by prohloubilo energetickou krizi. "Plná náhražka ruského plynu zatím nepřipadá v úvahu. Určitě musíme omezit spotřebu a pokud nebude obnoven provoz Nord Stream 1, tak já už bych doporučoval nevyčkávat jestli ano nebo ne. Už je na místě přistoupit k regulaci," řekl energetický expert Jiří Gavor.

Ministr Síkela kvůli snižujícím se dodávkám ruského plynu svolal mimořádnou Radu EU pro energetiku. Ta se uskuteční 26. července v Bruselu.

Celou tiskovou konferenci můžete zhlédnout zde:

niká, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz