Domácí

Řada sadařů přišla kvůli krupobití o úrodu. Nejhůře dopadly meruňky

Teprve teď se ukazuje, jak obrovské škody napáchalo krupobití, které se nad částí Moravy přehnalo první červencový víkend. Mnozí sadaři a vinaři dokonce přišli o celou úrodu, šlo například o meruňky nebo hrozny.

Radek Jansta pěstuje ovoce desítky let, ještě nikdy ale nezažil takovou zkázu. Stačilo 10minutové krupobití a v některých sadech přišel o celou letošní úrodu. "Meruňky byly tak 14 dní před sklizní a ty díry jsou obrovské. V podstatě se s tím nedá nic dělat," postěžoval si sadař.

Právě meruňky dopadly úplně nejhůř. Vypadají, jako by je někdo rozstřílel. Hodit se nebudou ani na kvas. "Není to zralé. Nemají ještě cukr a než to dozraje, tak to shnije," vysvětlil Jansta.

Související obsah

Jen na kroupami zničených jablkách odhaduje škody za milion korun, o něco lépe jsou na tom hrušky. Velké škody hlásí i další sadaři nebo vinaři, kterým začátkem července silná bouřka poničila úrodu. "Možná sklidíme 10 %, a dalších 40 % od těch velkých krup půjde na zem," má jasno Jansta.

"Máme poškozeno nějakých 60 až 70 % jablek. To znamená ztrátu na tržbách takových 90 procent," uvedl sadař Rostislav Kubáček.

"Nejvíc mě štve ta lidská práce, protože o vinici se staráme už čtyři roky. Není to jen samotné sázení, ale i příprava půdy, zahnojení, dokypření," sdělil vinař Tomáš Krist.

Otázkou je, jestli krupobitím oslabená vinná réva vůbec vydrží. Boj o přežití hrozí i sadařům, kterým bouřka předčasně sklidila úrodu. "Čeká se nadprůměrná úroda v celé Evropě i v tuzemsku. Takže ta cena jablek bude velmi nízká," poznamenal Kubáček.

Související obsah

Třeba loni prodávali kilogram jablek v průměru za 15 korun. Za poškozená jablka od krup, která se hodí třeba na výrobu džusů, prý nedostanou ani tři koruny. Proti loňsku přitom razantně stouply ceny nafty, postřiků, víc platí i zaměstnancům a brigádníkům.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz