Domácí

Nakupte dětem teplé oblečení. Ve školách se už letos zřejmě moc neohřejí

Nakupte dětem teplé oblečení. Ve školách se už letos zřejmě moc neohřejí
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Evropská komise nadcházející topnou sezónu nevyhlíží s optimismem. Očekává, že Rusko by mohlo dodávky plynu zastavit už letos, připravila už proto první návrh nouzového plánu, který zahrnuje úsporná opatření. Jedním je například omezení vytápění veřejných i komerčních prostorů na maximálně 19 stupňů. Na úřadech, v kancelářích nebo třeba i školách by tak lidi už tento podzim mohlo čekat otužování.

Nad Evropou visí hrozba plynové krize. Evropská komise očekává, že ještě před koncem tohoto roku by Rusko mohlo přestat dodávat do Evropské unie plyn. Pro obyvatele členských států by to znamenalo nutná úsporná opatření na překonání zimního období.

Komise proto připravuje nouzový plán, který by mohl být oficiálně představen už příští týden. Existuje ale již první návrh, který obsahuje opatření v podobě omezení vytápění veřejných budov, kanceláří a komerčních objektů od podzimu na maximálně 19 stupňů, píše německý týdeník Stern s odvoláním na agenturu DPA, která má dokument Evropské komise k dispozici.

Související obsah

​Plán se ale může ještě změnit, detaily budou upřesněny při zveřejnění oficiálních informací. Cílem je chránit odvětví, která jsou obzvlášť důležitá pro hospodářství. V návrhu se uvádí, že firmy, které jsou schopny nahradit plyn, by měly snížit svou spotřebu. Komise doporučuje i domácnostem, aby se pokusily spotřebovávat méně energie.

Domácnosti nicméně patří mezi prioritní odběratele. V případě akutního nedostatku plynu by tak nastala zima v kancelářích, na úřadech nebo klidně i ve školách. Domácnosti a nemocnice totiž mají podle stávajících pravidel přednost. Pokud by ale byla ohrožena výroba elektřiny, mohou státy rozšířit okruh prioritních spotřebitelů.

Dopad plynové krize na jednotlivé členské státy se bude odvíjet od jejich závislosti na ruském plynu. V případě České republiky by byl významný.

Na konci června Německo kvůli plynu vyhlásilo stav pohotovosti:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz