Domácí

Středula navrhl, jak nahradit ruský plyn. Je to nesmysl, tvrdí energetici

Středula navrhl, jak nahradit ruský plyn. Je to nesmysl, tvrdí energetici
Plynovod, ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula prohlásil, že Česko by mohlo získat energetickou nezávislost v oblasti vytápění. Musí se však vrátit k výrobě svítiplynu. Tato alternativa je však podle mnohých nesmyslná.

Evropské unii hrozí energetická krize. Česko v tomto ohledu není výjimkou. Pokud totiž Rusko utáhne kohouty na plynovodech vedoucích do Evropy, ocitne se Česká republika bez spolehlivého zdroje zemního plynu. Česká vláda proto nyní urychleně hledá alternativy.

S jedním takovým návrhem přišel předseda českých odborářů Josef Středula. Podle něj by Česko mohlo získat energetickou nezávislost. Muselo by se však vrátit ke starším zdrojům tepla, které české plynárny už dávno opustily.

Související obsah

​Tajemství energetické nezávislosti podle Středuly tkví ve svítiplynu. "Sokolovská uhelná má stále technologie i zdroje k tomu, aby dokázala zplynit hnědé uhlí a vyrábět tak vlastní český plyn ve formě svítiplynu," řekl pro TN.cz Středula. Podle něj by tak vznikla pojistka pro energetické krize.

Výroba svítiplynu sahá až do 19. století. Jde o uměle vyráběný plyn, který vzniká zplyněním hnědého uhlí. V minulosti se používal k osvětlování a vytápění, od roku 1969 jej ale v Česku postupně začal nahrazovat zemní plyn.

Svítiplyn má totiž velkou řadu nevýhod. Především má v porovnání se zemním plynem výrazně nižší výhřevnost. "Svítiplyn má výhřevnost jen 14,5 megajoulu na metr krychlový. Zemní plyn ji má více než dvakrát větší a to až 34 megajoulů na metr krychlový. I proto se tu svítiplyn už dávno nevyrábí," řekl energetický expert Jan Truxa.

To však není jediný nedostatek, který svítiplyn má. Návrat k zastaralé technologii se nelíbí ani řediteli Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiřímu Gavorovi. Obnovení produkce svítiplynu je podle něj sice reálné, Česku by se však rozhodně nevyplatilo.

Související obsah

​Situace je totiž mnohem složitější, než se na první pohled zdá. K distribuci svítiplynu totiž nelze použít stávající plynovou infrastrukturu. "Svítiplyn a zemní plyn jsou chemicky naprosto odlišné látky. Nejsou to zaměnitelné suroviny a musela by se kvůli tomu upravit celá rozvodová síť," namítl Gavor.

Problém s rozvody tkví především v rozdílu ve výhřevnosti. "Svítiplyn má dvakrát menší výhřevnost, takže na distribuci potřebujete dvakrát větší trubky nebo dvakrát větší tlak. Musely by se také vyměnit hořáky v domácnostech," uvedl Gavor. Rozhodně se podle něj nejedná o levnou alternativu.

Pokud by Česko na Středulův návrh přistoupilo, zůstalo by v Evropě samo. "V Evropě ani v jiných pokročilých zemích se už svítiplyn nepoužívá. Nemluvě o tom, že výroba svítiplynu je vysoce neekologická a produkuje množství emisí," vypočítává nedostatky svítiplynu Gavor.

Se svítiplynem jsou spojené i další problémy. Jde totiž o plyn, který představuje velké zdravotní riziko. V minulosti bylo běžné, že v domovním kotli zhasl hořák a dům se pak plnil jedovatým oxidem uhelnatým. Takto zemřely i některé slavné české osobnosti, například divadelník Jiří Šlitr nebo básník Václav Hrabě.

Související obsah

​Své námitky má i Sokolovská uhelná, kde by se měl podle Středuly svítiplyn vyrábět. Technické vybavení uhelné potřebné k výrobě svítiplynu totiž v současnosti není schopné pokrýt spotřebu republiky. Od roku 2020 tlaková plynárna potřebná k výrobě svítiplynu není v provozu.

Hlavní překážkou by bylo znovuuvedení plynárny do provozu. "Tlakovou plynárnu máme jednu a je v současnosti mimo provoz. Kvůli ekologickým nárokům ji nepoužíváme," vysvětlil stav plynáren místopředseda zpracovatelského úseku Sokolovské uhelné David Najvar.

Podle ministerstva průmyslu a obchodu však svítiplyn není vůbec tématem, o kterém by se diskutovalo. "Zásobování svítiplynem bylo ukončeno v roce 1997. Lze tedy jen těžko očekávat, že by po čtvrt století bylo možné plynule navázat," odmítla svítiplyn mluvčí ministerstva Miluše Trefancová.

Vzhledem k rozdílnosti svítiplynu a zemního plynu by se přechod na svítiplyn prodražil. "Náhrada zemního plynu bez investic není možná," řekl Najvar. Zároveň také dodal, že pokud by vznikl celospolečenský požadavek na obnovení výroby, Sokolovská uhelná by byla ochotná výrobu svítiplynu obnovit.

Vláda chce ovládnou ČEZ, chystat plány bude rok. Dělají si srandu, hřmí Havlíček:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz