Domácí

Alternativu k ruskému plynu máme pod nosem, říkají experti. Prozradili, jak na to

Alternativu k ruskému plynu máme pod nosem, říkají experti. Prozradili, jak na to
Biometanová stanice Zdroj: Profimedia

Zatímco jiné evropské země nemají problém získávat energii z větru, slunce či vodních toků, Česká republika tyto možnosti v takové míře nemá. I tak se ale Česko může závislosti na fosilních palivech zbavit, upozorňují odborníci. Pomoci k tomu má už existující technologie na výrobu biometanu.

I když si Česko a další evropské státy dokázaly vybojovat zařazení zemního plynu a jaderné energie mezi tzv. zelené investice, stále jde jen o dočasné řešení. Čím dál víc hrozící odpojení od ruského plynu je dalším důvodem, proč se Česko nemůže spoléhat na zemní plyn. Najít alternativní zdroj energie ale není snadné.

Mnoho států Evropské unie si dokáže energii získávat například z větrných, vodních nebo solárních elektráren, které splňují ekologické nároky EU. Česká republika však vzhledem ke svým zeměpisným vlastnostem nemůže tyto možnosti naplno využít a musí si vypomáhat jinými zdroji.

Související obsah

​Podle odborníků to však neznamená, že je Česko zcela bez možností. Zemní plyn je totiž možné nahradit takzvaným biometanem. "Celá Evropa postupně směřuje k náhradě v podobě biometanu, který má stejné vlastnosti jako zemní plyn a který můžeme vyrábět i u nás," řekl pro TN.cz expert na energetiku Jiří Gavor.

Základem biometanu je bioplyn, tedy plyn vznikající při kontrolovaném rozkladu biologického odpadu, jako jsou například zbytky rostlin z polí. Bioplyn vzniká ale i na skládkách nebo v čističkách odpadních vod. Úpravou tohoto plynu vzniká biometan, který obsahuje alespoň 95 procent metanu.

Hlavní výhodou biometanu je především jeho podobnost se zemním plynem. Oba totiž mají téměř stejné chemické složení i vlastnosti. Pokud by tedy Česko přešlo na biometan, nemuselo by řešit rozsáhlou a drahou výměnu rozvodní sítě ani příslušenství, jako tomu bylo při přechodu ze svítiplynu na zemní plyn v minulém století.

Související obsah

​To však není jediná přednost, kterou biometan disponuje. Jak uvádí portál plyn.cz, biometan má tu výhodu, že jej lze vyrábět nezávisle na počasí či geografické poloze, na rozdíl například od solární elektřiny. Další předností je skutečnost, že biometan je skladovatelný, díky čemuž je možné vytvářet zásoby, což u jiných ekologických zdrojů není snadné.

V zemích Evropské unie, jako jsou například Francie, Itálie nebo Dánsko, se již biometan běžně používá, v Česku však častěji nachází využití surový bioplyn. Ten se už delší dobu užívá k výrobě elektřiny a tepla. Své o tom ví například obyvatelé Kněžic na Vysočině, kde funguje bioplynová stanice od roku 2006. Díky ní je malá obec z velké části energeticky soběstačná, píše Český rozhlas.

Biometanové stanice postupně vznikají i v Česku, i když často naráží na nedostatečnou státní podporu. Často jde o rozšíření stávajících bioplynových stanic, které v České republice už nejsou žádnou výjimkou. Vznikají například v Litomyšli nebo ve Vyškově.

Související obsah

​Projekt produkce biometanu podporuje i Evropská unie, která jej považuje za vhodného nástupce zemního plynu. Věnuje se mu zejména v rámci plánu RePowerEU, který hodlá zajistit Evropě energetickou nezávislost. Mohla by se tak odtrhnout od ruských plynovodů, u kterých hrozí čím dál větší riziko celkového uzavření.

V Česku je jedním ze stavitelů biometanových stanic firma Hutira green gas. "Plán RePowerEU ukázal, že biometanu jsou evropské politiky velmi pozitivně nakloněny. Do roku 2030 by Evropská unie chtěla vyrobit 35 miliard metrů krychlových biometanu," řekla marketingová ředitelka firmy Monika Zitterbartová.

S ruským plynem může být brzy konec. Česko proto nutně potřebuje alternativu. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz