Zahraničí

Vachrlaté zdraví či hrozba atentátu? Britský velitel řekl, jak na tom Putin je

Vachrlaté zdraví či hrozba atentátu? Britský velitel řekl, jak na tom Putin je
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Podle vrchního velitele britských vojsk, admirála Tonyho Radakina, Vladimir Putin natolik "pročistil" své okolí, že se nemusí bát atentátu. A pokud někdo očekává, že je na tom Putin zdravotně tak špatně, že by brzy nemohl vykonávat svůj úřad, je to podle něj příklad, kdy je přání otcem myšlenky.

Admirál Radakin byl hostem ranního programu stanice BBC. Tam čelil otázce i na zdraví ruského prezidenta Vladimira Putina. Jako vrchní velitel britských vojsk má totiž přístup k tajným materiálům zpravodajských služeb.

"Myslím, že komentáře, že je na tom špatně, nebo že ho určitě někdo zabije, či jinak odstraní, to je jen příklad, kdy je přání otcem myšlenky," citoval jeho slova z televizního vysílání deník Telegraph.

"Jako profesionální vojáci vidíme, že režim v Rusku je relativně stabilní. Prezident Putin potlačil veškerou opozici. Vidíme, že je tam struktura, která na prezidentovi Putinovi stojí a že nikdo na vrcholku nemá motivaci vyzvat prezidenta Putina, to je prostý fakt," dodal.

Podle něj bude Rusko pro Velkou Británii nadále představovat hrozbu a hlavní výzvu. To může trvat další desetiletí.

"Ruské pozemní síly jsou teď v krátkodobém měřítku zřejmě menší hrozbou, vzhledem ke škodám a ztrátám, které vidíme, že mají na Ukrajině. Ale Rusko zůstává jadernou mocností, má kapacity ke kybernetickým útokům, má vesmírné programy a má také podmořské programy, takže ohrožuje kabely vedoucí po mořském dně, což jim umožňuje zasáhnout tok informací," doplnil.

Radakin je přesto přesvědčený, že Rusové na Ukrajině neuspějí. "Ukrajina má plán, jak obnovit celé území, a vidí, že Rusové se ve válce trápí. My usuzujeme, že ztratili už 30 % svých pozemních k boji nasaditelných sil," řekl Radakin.

Související obsah

​Podle Britů Rusové přišli o 50 tisíc vojáků. Do toho se počítají nejen mrtví, ale i zranění. Dále ztratili 1 700 tanků a zhruba 4 000 obrněných vozidel. Podobná čísla zveřejňuje i generální štáb ukrajinských ozbrojených sil. Ten v neděli informoval, že od začátku invaze zemřelo 38 300 vojáků, zničeno bylo 1 684 tanků a 3 879 obrněných vozidel, uvedla agentura Unian.

Že se Putin stane obětí atentátu, nedávno tvrdil bývalý šéf moskevské pobočky CIA Daniel Hoffman. Podle něj se na Putina chystají tři rivalové, kteří jej zabijí kladivem. Častým objektem spekulací je pak také Putinův zdravotní stav. Objevily se zprávy, že má rakovinu, leukémii a Parkinsonovu chorobu.

Spekulace o Putinově zdraví mají potvrzovat záběry, na nich se viditelně třese:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz