Zajímavosti

Děsivé zjištění. Letuška prozradila, co se děje, když v letadle někdo zemře

Děsivé zjištění. Letuška prozradila, co se děje, když v letadle někdo zemře
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Většina běžných pasažérů zřejmě nepřemýšlí nad tím, jaký je postup personálu, když na palubě letadla někdo zemře. A nejspíš je to dobře – realita je totiž dost znepokojivá. Pokud totiž někdo zemře na sedadle vedle vás, může se stát, že s mrtvolou po boku strávíte celý zbytek letu.

Podle statistik se to nestává často, přesto na palubě letadla čas od času dojde k náhlému úmrtí. Navzdory očekávání přitom pilot není povinen v takové situaci nouzově přistát. Ve skutečnosti neexistují žádné striktní předpisy, které by určovaly, co by posádka měla dělat. Událost se musí pouze řádně nahlásit.

Ačkoliv jsou letadla vybavena například defibrilátory a letušky procházejí školením první pomoci, ne vždy se podaří zabránit úmrtí. V takovém případě se personál často snaží chovat, jako by vše bylo v normálním stavu, uvádí deník Mirror s odkazem na Sheenu Marii, která dva roky pracovala jako letuška.

Související obsah

​Podle ní není neobvyklé, že zesnulý cestující zůstane na svém místě až do konce letu. "Pokud dostanou infarkt a zemřou a my nemůžeme zahájit resuscitaci, zkrátka počkáme, až dorazíme do cílové destinace," řekla. Existuje mýtus o tom, že se tělo ukládá na toalety, to se ale podle Sheeny neděje. Tělo tam totiž nelze nijak připoutat.

Posádka by měla okamžitě informovat o stavu nouze, aby se kapitán spojil s příslušnými orgány ohledně přistání letadla, často se ale rozhodne, že nemá smysl nouzově přistát nebo odklonit letadlo z jeho trasy.

Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) pro tyto případy vydala seznam doporučení pro posádku. Jedním z nich je právě i ponechání mrtvého pasažéra na jeho místě. "Přemístěte osobu na takové sedadlo, pokud je k dispozici, které není v blízkosti mnoho dalších cestujících. Pokud je letadlo plné, umístěte osobu na její vlastní sedadlo nebo podle uvážení na jiné místo, které nebrání průchodu uličkou a neblokuje východ," uvádí asociace.

Související obsah

​Pokud letecká společnost používá pytle na mrtvoly, doporučuje IATA uložit mrtvolu do pytle a vak zapnout až po krk. Případně je možné použít deku na přikrytí těla. V doporučeních je i připoutat mrtvého pasažéra bezpečnostním pásem – právě proto není vhodné ho ukládat do prostoru toalet.

Podle studie, která byla publikovaná v roce 2013 v odborném časopise The New England Journal of Medicine, nastává mimořádný zdravotní problém na palubě letadla zhruba jednou za 600 letů. Ve sledovaném období dvou a půl let se odehrálo takových událostí, kdy pilot musel volat do centra, téměř 12 tisíc. Smrtí skončilo 0,3 % případu.

Podívejte se na video, jak vypadala situace na palubě letadla směřujícího z Česka na Zanzibar, které muselo tento týden nouzově přistát ve Varšavě:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz