Domácí

Boj o Hrad: Svedou ho Babiš s Pavlem, Nerudová překvapila, ukázal průzkum

Boj o Hrad: Svedou ho Babiš s Pavlem, Nerudová překvapila, ukázal průzkum
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Pokud by se v červenci konalo první kolo prezidentských voleb, vyhrál by ho Andrej Babiš se ziskem 31,7 procenta hlasů. Do druhého kola by postoupil i Petr Pavel, který by získal 23,8 procenta. Na třetím místě se pak s větším odstupem umístila Danuše Nerudová, ta by měla 10,8 procenta hlasů.

Oba prozatímní favorité nadcházejících prezidentských voleb, tedy šéf hnutí ANO Andrej Babiš a generál ve výslužbě Petr Pavel, dosahují v prvním kole shodného potenciálu kolem 39 procent hlasů. Potenciál vyjadřuje procento, které by daný kandidát dostal v případě, že by ho volili všichni ti, kteří to v současnosti alespoň zvažují. Třetí nejvyšší potenciál má pak bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová s výsledkem 20,1 procenta. Ukazuje to aktuální průzkum agentury Ipsos.

Babiše nejvíce podporuje věková skupina lidí nad 60 let, u té by v prvním kole získal 40 procent hlasů. Naopak nejmenší podporu má u lidí ve věku 18 až 29 let. Ti častěji upřednostňují právě Nerudovou nebo třeba Marka Hilšera. Petr Pavel má vyrovnanou podporu u všech věkových kategorií, dokáže tedy oslovit všechny generace voličů. Josefa Středulu podporují spíše starší věkové skupiny.

Související obsah

​Volební účast by v červenci dosáhla 71 procent právoplatných voličů. Pouze čtyři z deseti voličů, kteří jsou pevně přesvědčeni, že půjdou volit, mají zároveň jasno o kandidátovi první volby. Pětina lidí, kteří rozhodně chtějí přijít k volbám, zatím vůbec neví, koho volit.

Průzkumu se zúčastnilo 1 003 respondentů, realizován byl v prvním červencovém týdnu. Novou hlavu státu, která po uplynutí druhého pětiletého mandátu v březnu 2023 nahradí Miloše Zemana, budou Češi volit 13. a 14. ledna příštího roku.

Danuše Nerudová byla také hostem v pořadu Napřímo:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz