Koronavirus

Další dva nové symptomy covidu. Epidemiologové varují před katastrofou

Další dva nové symptomy covidu. Epidemiologové varují před katastrofou
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Covid znovu nabírá na síle a nevyhýbá se ani Česku. Aktuální mutace choroby, která v minulých dvou letech paralyzovala svět, se ale projevuje jinak než v minulosti. Vědci už minulý týden upozornili na nový příznak, britský epidemiolog Tim Spector teď objevil další dva. Pokud je u sebe zpozorujete, máte se nechat okamžitě otestovat.

Koronavirus se neustále vyvíjí, a pokud se nakazíte už poněkolikáté, nemoc se může projevit jinými symptomy. Uznávaný britský epidemiolog Tim Spector narazil na dva, před nimiž se mají mít lidé obzvlášť na pozoru, píše list The Independent.

Úmorná únava hned po ránu, i když jste spali dobře a ani se nebudili, je prvním varovným signálem, že jste se nejspíš infikovali "letním covidem". Dalším jsou neustávající bolesti v krku. Ty teď podle Spectora pociťují častěji lidé s koronavirem než běžnou virózou.

Související obsah

"Máme dvojnásobek případů (ve Velké Británii, pozn. red.) nákazy covidem než klasických nachlazení. Ten nepoměr nikdy nebyl takhle vysoký. Příznaky jsou většinou podobné, ale nejčastěji infikovaní pociťují únavu a bolesti v krku tak nejrychleji poznáte, že je to covid! Doufejme, že tahle vlna brzy odezní," nechal se Spector slyšet na twitteru.

Návrat opatření

Novým příznakem, který si doposud s koronavirem nikdo nespojoval, je také noční pocení. Objevil ho irský imunolog Luke O‘Neill z Trinity College Dublin, uvedl portál Newstalk

Související obsah

Kvůli opětovnému prudkému nárůstu počtu případů některé evropské země alespoň částečně vracejí nebo zachovávají proticovidová opatření. Certifikáty o bezinfekčnosti jsou nezbytné třeba ve Francii, Italové zase trvají na respirátorech ve veřejné dopravě. Také v Německu do autobusu bez roušky nenastoupíte.

Česko má momentálně podle dat laboratoří přes 13 tisíc nakažených. Odborníci se ale domnívají, že pozitivních je ve skutečnosti mnohem víc, nemají však žádné příznaky. Podle imunologa Václava Hořejšího může jít o stovky tisíc až milion infikovaných. Vláda zatím roušky plošně nikde nenařídila, začínají je ale vyžadovat některé nemocnice.

Covid v Česku sílí. Odborníci řekli, zda bude nutný návrat roušek:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz