Zahraničí

Rusko vymyslelo, jak přelstít Západ. Lavrov už připravuje půdu

Rusko vymyslelo, jak přelstít Západ. Lavrov už připravuje půdu
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov s prezidentem Vladimirem Putinem Zdroj: Profimedia

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov objíždí Egypt, Kongo a další africké země. A před jejich lídry se snaží zlehčovat válku na Ukrajině a vinu za globální potravinovou krizi svést na Západ. Podle politologů se jedná o strategii Moskvy, jak získat v geopolitické izolaci, kam ji uvrhly západní sankce, na svou stranu alespoň Afriku.

Po nedělní návštěvě Egypta míří šéf ruské diplomacie do Etiopie, Ugandy a své africké turné by měl zakončit v Kongu. Sergej Lavrov se podle odborníků snaží přesvědčit africké lídry, že s Ruskem je čekají světlé zítřky, zatímco ze Západu přijde jen temnota, uvedl list The Jerusalem Post.

Lavrovova cesta má být reakcí Moskvy na dlouhodobou kritiku Západu, který ze světové potravinové krize viní Rusko. Kreml teď z jejího propuknutí bez konkrétních argumentů začal vinit západní demokratické země. Ruský ministr zahraničí se tak snaží utužit vztahy s Afrikou, která kvůli válce na Ukrajině rozpoutané Ruskem bojuje s akutním nedostatkem pšenice.

Související obsah

"Svět je mnohem, mnohem bohatší a různorodější, neexistuje jen západní civilizace. A mnoho z vás, kteří jste potomky starověkých civilizací, by to mělo vědět," prohlašoval Lavrov před egyptskými politiky. Moskva dlouhodobě tvrdí, že převaha Západu končí a nahradí ji multipolární světové uspořádání. Válka na Ukrajině má prý tuto změnu uspíšit.

Rusko se podle Lavrova zasadí o to, aby se "africké země konečně vymanily z věčného koloniálního chomoutu". Afrika byla ještě v první polovině minulého století pod nadvládou Evropy, dekolonizace definitivně skončila až v roce 1990. Většina bývalých kolonií má ale ke svým "mateřským" zemím stále blízko.

Porušení dohody

Po dlouhých měsících, kdy rusko-ukrajinský konflikt blokoval černomořské přístavy a neumožňoval z Ukrajiny vyvézt miliony tun obilí, uzavřel Kyjev s Moskvou za účasti Turecka a Organizace spojených národů (OSN) minulý pátek dohodu, jež export obnovila. Jenomže po pouhém dni na přístav v Oděse dopadly ruské rakety, informovala agentura Unian.

Související obsah

​"Ruské federaci trvalo méně než 24 hodin, než zahájilo raketový útok na Oděsu, čímž pošlapala dohodu a sliby, které dala OSN a Turecku včera v Istanbulu," napsal na facebooku mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničních věcí Oleh Nikolenko.

Podle politologů proto nebude divu, když se velkorysé projevy Lavrova setkají u afrických lídrů spíše s vlažnějšími odezvami a budou je pokládat za nedůvěryhodné.

Slíbili, že pomohou Ukrajině. Teď se Němci zdráhají odpovědět:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz