Zajímavosti

Spása z nebes. Piloti s bambi vaky se nezastaví od úsvitu do soumraku

Velkým pomocníkem hasičů po celém světě, včetně těch českých při zásahu u obřího požáru v Českém Švýcarsku, jsou bambi vaky. Jak fungují a o jejich nasazení si můžete přečíst v tomto článku.

Bez bambi vaků se dnes neobejde hašení větší plochy, jako například požáry lesů či polí. Bambi vak je na laně zavěšený pod vrtulníkem, ovládaný je přímo z kabiny. Nad zuřícím ohněm se spodní část rozevře a vypustí vodu. Vrtulníky mohou vodu do bambi vaků nabírat přímo z vodní hladiny nebo i nad souší, kde jej hadicemi plní hasiči.

U Českého Švýcarska má policie nasazené dvě helikoptéry Bell 412 s bambi vaky o objemu asi 1 000 litrů. "Helikoptéry létají od východu do západu slunce. Jeden vrtulník za den udělá sto shozů a pětkrát natankuje," shrnula mluvčí Policejního prezidia Irena Pilařová. Jeden takový vak vyjde asi na tři čtvrtě milionu korun.

Související obsah

Původní vak Bambi Bucket pochází z 80. let minulého století z Kanady. Mohou být menší, například o objemu 270, až po ty největší s 9 800 litry, což je podobný objem jako u hasičské cisterny.

​V České republice vyrábí variaci na bambi vaky pojmenované FIREBAG4SKY společnost Juta. Nedají se sice plnit na hladině vodních ploch, ale zato jsou samonosné, takže na souši se plní jednodušeji, a jejich cena je jen kolem 50 tisíc za kus. Jeden má objem kolem 1 000 litrů.

Společnost Juta také zveřejnila video s podrobným postupem, jak se takový vak plní a používá, a až na pár odlišností je tento postup shodný s tím, který se používá u bambi vaku. Na video se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz