Ekonomika

Jak se žije v Česku: Náklady rostou za všechno, ohrožuje nás chudoba

Devět z deseti domácností zasáhly rostoucí ceny u potravin a bydlení včetně energií. Podle výzkumu společnosti Ipsos bude muset v případě dalšího zdražování 8 z 10 domácností více šetřit. Podívali jsme se proto, jaké průměrné příjmy a výdaje Češi mají a jaká jsou vzhledem k vývoji cen očekávání odborníků.

Čtyři a půl milionu. Tolik domácností je v Česku a nejčastěji je tvoří dva lidé. Na jednoho člověka připadá čistý průměrný příjem 220 tisíc korun ročně, což je zhruba 18 tisíc měsíčně.

"České domácnosti uvedly v loňském roce, že se svými měsíčními příjmy vyjdou snadno. Asi 20 procent, některé tedy s menšími obtížemi, to je asi 68 procent domácností a ty, které vycházely s velkými obtížemi, bylo pouze 12 procent," uvedla Simona Měřinská, odbor šetření v domácnostech Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Nejvíce utratíme za bydlení a energie, výdaje tvoří 24 procent. Další položkou je jídlo, to tvoří 21 procent. A dále pak náklady spojené s dopravou, a sice 10 procent.

Související obsah

Průměrná mzda v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla meziročně o víc než 7 procent na 37 929 hrubého. "Lidem narůstají v inflační době příjmy, takže ta situace se jim nominálně zlepšuje, nicméně také dramaticky narůstá inflace, takže i když lidé mají opticky více peněz, reálně za to pořídí méně zboží a služeb," vysvětlil ekonom Štěpán Křeček.

Nejlépe placeným zaměstnancem je prezident České republiky, měsíčně si přijde až na 300 tisíc korun. Dále jsou to vysoce postavení manažeři soukromých společností. Ti si vydělají průměrně až 250 tisíc korun měsíčně. Hned za nimi je specializovaná práce, kterou nemůže dělat každý. Jsou to řídící letového provozu. Tato profese patří mezi nejlépe placené a jejich průměrný plat startuje na 100 tisících.

Pokud se podíváme namátkou na další profese, tak například číšníci a servírky si loni průměrně vydělávali přes 20 tisíc měsíčně. Recepční v ubytovacích zařízeních si přišli na 28 tisíc. Úředníci obecně pak na víc než 32 tisíc měsíčně. Stále jsou ale velké rozdíly mezi tím, kolik vydělávají ženy a muži, často o tisíce korun.

Související obsah

Jeden z největších meziročních nárůstů cen statistici zaznamenali u dopravy, vzrostly o 24 procent. Náklady na bydlení pak kvůli rostoucím energiím poskočily o téměř 23 procent výš.

"Z hlediska majetku jsou velké rozdíly mezi mladými a seniorskými rodinami, protože seniorské rodiny měly více času nashromáždit si svůj majetek a také měly v životě možnost si za výhodných podmínek koupit nemovitost," pokračoval Křeček.

Přibylo také lidí, kteří pobírají sociální dávky, mimo jiné kvůli covidové pandemii. Podle ČSÚ tvořil podíl z příjmu sociálních dávek 3,9 procenta. "Oproti dlouhodobým trendům za poslední roky výrazně vzrostl podíl příjmů ze sociálních dávek a naopak poklesl podíl v příjmech pracovních," dodala Měřinská.

Podle expertů z Člověka v tísni se podíl lidí v příjmové chudobě kvůli rostoucím cenám může dostat na 30 procent a víc. Ještě nedávno to bylo jen 10 procent.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz