Domácí

Déšť hasiči v Českém Švýcarsku využijí k útoku na oheň. Do akce jde 700 mužů

Déšť hasiči v Českém Švýcarsku využijí k útoku na oheň. Do akce jde 700 mužů
Hasiči v Hřensku Zdroj: HZS ČR / Roman Tesáček

Sedmý den ničivého požáru v národním parku České Švýcarsko může být zlomový. Hasiči dostali v noci na sobotu výraznou posilu z celé republiky a dopoledne hodlají zahájit požární útok. V akci bude přibližně 700 příslušníků sboru, informoval na tiskové konferenci mluvčí ústeckých hasičů Lukáš Marvan.

Zatím to byla obrana, aby se plameny nešířily. Také o páteční noci se hasičům dařilo udržet požár na ploše pět krát dva kilometry. Šanci vidí v sobotním dešti, dopoledne proto začnou na oheň útočit.

"Rozhodli jsme se využít deště, i když ten je zatím skoro symbolický. Přecházíme z požární obrany do požárního útoku. Navýšili jsme stavy o 50 jednotek, což je asi o 240 hasičů navíc, celkově by mělo v té oblasti zasahovat nějakých 700 hasičů," řekl v sobotu ráno mluvčí ústeckých hasičů Lukáš Marvan.

Nejproblematičtějšími místy zasaženými požárem jsou podle něj Hluboký důl, Větrovec a Hřensko až k hranicím s Německem. "Co se týče útoku, tam aktivně jdeme do ohnisek, budeme prolévat, rozhrabávat tak, aby nová ohniska už nevznikala," doplnil Marvan.

Související obsah

Na pomoc v noci vyrazily jednotky z Moravskoslezského, Olomouckého či Zlínského kraje. Do útoku se zapojí sedm vrtulníků a pět letadel, včetně dvou švédských, která dorazila v pátek odpoledne.

Podívejte se na unikátní záběry, které ukazují rozsah požáru:

​Od půlnoci začal kvůli bezpečnosti platit zákaz vstupu do lesa v některých oblastech národního parku na katastrálním území Hřenska, Mezné u Hřenska, Janova u Hřenska, Růžové, Kamenické Stráně, Srbské kamenice, Jetřichovic u Děčína, Rynartic, Všemil a Vysoké Lípy.

​Hlášení o ohni v oblasti Hřenska dostali hasiči v neděli krátce před osmou hodinou ráno od německých kolegů, kteří si všimli kouře. Oheň se už dostal do těsné blízkosti několika obcí, odkud hasiči museli evakuovat na 500 obyvatel

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz