Domácí

Studenti medicíny čelí neustálému stresu. Často ho řeší alkoholem a prášky

Podle průzkumu čelí studenti medicíny neustálému stresu, což se často podepisuje na jejich zdraví a psychické pohodě. Útěchu pak hledají v alkoholu nebo podpůrných medikamentech.

Všeobecné lékařství patří mezi nejnáročnější vysokoškolské obory. Studenti jsou několik let vystavováni stresu a ne každý ho dokáže ustát.

"Bylo to fakt náročné hlavně na psychiku. Velké kvantum učiva, málo spánku, takže pak se to na mě podepsalo i zdravotně," popsal bývalý student medicíny Matyáš. "Spolužáci požívají různé stimulanty, aby se takzvaně naboostovali a byli schopni větších výkonů. Někdy potřebují léky jako anxiolytika, aby potlačili svoje úzkosti," prozradila studentka medicíny Tereza.

"My jsme si v rámci portálu Po medině řekli, že by bylo dobré se podívat na téma duševního zdraví studentů medicíny," uvedl lékař Martin Palička. Dotazník vyplnilo více než 3000 studentů medicíny. Téměř 65 procent dotazovaných uvedlo, že během studia pociťují velký stres a to především v období zkoušek.

Související obsah

"V tom peaku největším se učíme všichni vlastně 8 až 12 hodin denně," vysvětlil student medicíny Tomáš. "V momentě, kdy studenti jsou stresováni nadměrně a i zbytečnými věcmi, kterými by nemuseli být, tak až čtyřikrát častěji sami opouštějí medicínu," sdělil Palička. "Teď už studuju něco jiného a už se k tomu asi nechci vrátit," přisvědčil bývalý student medicíny Matyáš.

Aby se lékaři i medici dokázali postarat o své pacienty, musí se umět dokázat postarat o sebe. Základem je správná psychohygiena. "Nejlepší je pohyb, takže nějaká aerobní aktivita, běh, plavání, tanec. Určitě je dobrý dostatek spánku, pokud to lidé zvládnou. Důležité je se dobře stravovat," poradila psycholožka Marika Svatošová. Podle odborníků by se na lékařských fakultách mělo více dbát na psychiku mediků a učit studenty metody, jak se se stresem lépe vyrovnávat.

kdu, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz