Domácí

Bitva o křeslo prezidenta: První kolo by vyhrál Babiš, Pavel si polepšil

V červnovém modelu agentury Median by v prvním kole prezidentských voleb vyhrál Andrej Babiš se ziskem 25,5 procenta hlasů. Pomyslnou druhou příčku by obsadil Petr Pavel, který by získal 21 procent. Ve srovnání s předchozím modelem tak Babiše dotahuje. Na třetím místě zůstává Josef Středula se ziskem devět procent hlasů.

Pokud by se v červnu konaly prezidentské volby, zvítězil by v prvním kole předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Získal by o 4,5 procenta hlasů více než generál ve výslužbě Petr Pavel. Bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová si sice se ziskem sedm procent polepšila, na třetí místo jí to však zatím nestačí. To si drží Josef Středula s devíti procenty. Vyplývá to z průzkumu agentury Median.

Oba prozatímní favorité prezidentské volby by si však z hlediska volebního potenciálu prohodili pozice. Potenciál vyjadřuje procento, které by daný kandidát dostal v případě, že by ho volili všichni ti, kteří to v současnosti alespoň zvažují. Nejvyšší volební potenciál má Pavel (34,4 procenta), Babiš má o procento méně. Třetí nejvyšší potenciál by v červnu získal nezávislý senátor Pavel Fischer (21,1 procenta).

Související obsah

​Babiše nejvíce podporují lidé starší 65 let a občané se základním vzděláním, Pavla pak hlavně lidé ve věku 18 až 24 let s vysokoškolským vzděláním. Ve srovnání s předchozím průzkumem mírně přibylo lidí, kteří sice plánují jít k volbám, ale nemají jasno v tom, koho budou volit. Nyní jich je 45 procent.

Podle červnového modelu by se prezidentských voleb určitě zúčastnilo 61 procent dotazovaných s tím, že dalších 11,5 procenta účast zvažuje. Více než 20 procent by pak volit spíše nešlo, z toho 16 procent by k volbám nešlo určitě. Průzkumu agentury Median se zúčastnilo 1 038 respondentů starších 18 let, realizován byl od 18. května do 8. července.

Model volby prezidenta Zdroj: MEDIAN
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz