Zahraničí

Kreml vydal návod státním médiím. Válku musí přirovnávat k těmto událostem

Kreml vydal návod státním médiím. Válku musí přirovnávat k těmto událostem
Kreml | Zdroj: Profimedia

Kreml spustil novou verzi propagandy. Politikům a státním a provládním médiím nařídil způsob, jakým se mají vyjadřovat o válce na Ukrajině. Rusko dříve podle vlastních slov vyrazilo do boje proti nacistům, teď ale obrátilo. Nyní se podle Kremlu země zaměřuje na úplně jiného nepřítele.

Když letos v únoru napadlo Rusko Ukrajinu, obhajovalo svůj vpád snahou o denacifikaci západního souseda. Této verze se ruská propaganda stále drží a trvá na tom, že takzvaná speciální vojenská operace má sesadit domnělý nacistický režim na Ukrajině.

Podle ruského opozičního portálu Meduza Kreml nově doporučuje utvářet paralely mezi třemi různými událostmi z ruských dějin. Jednou z těchto událostí je právě vpád na Ukrajinu. Dalšími jsou potom svěcení Rusi a bitva na Něvě. Smyslem tohoto srovnání má být budování obrazu nového nepřítele Ruska: ateismu.

Související obsah

​Manuály pro ruská státní a provládní média a politiky připravila v červenci prezidentská administrativa. Chce tak vytvořit obraz jednotného Západu, který více než tisíc let útočí na Rusko ve snaze jej zničit. Kromě rozdělení Ruska se mají západní ateisté také snažit o rozbití pravoslavné církve.

Právě před těmito snahami se má Rusko bránit. "Pravoslavná víra učí soucitu, lásce k bližnímu a toleranci k druhým. Tyto hodnoty tvořily základ ruské civilizace a umožnily Rusku sjednotit stovky národů. Dnes se zástupci všech národů Ruska opět sjednotili v odporu proti ateistům a brání tradiční hodnoty," stojí podle portálu Meduza v manuálu.

Za "bezbožnou" mají média podle návodu označovat také ukrajinskou armádu. Boj proti Ukrajincům tak má být zároveň bojem proti násilníkům, lupičům a vrahům, což jsou činy, které Kreml připisuje ateistům. Propaganda také chce, aby média hovořila o obětování a rituálních vraždách, kterých se mají Ukrajinci dopouštět.

Související obsah

​Svěcení Rusi, k němuž se kremelská propaganda odvolává, je událost z 10. století. Kníže Kyjevské Rusi Vladimír I. tehdy přijal křest a stal se prvním pravoslavným panovníkem v Rusi. Od tohoto data se počítá vznik ruské pravoslavné církve a počátek obratu ruské populace na křesťanskou víru.

Bitva na Něvě je další významnou událostí ruských dějin. V roce 1240 odrazila novgorodská armáda, kterou vedl kníže Alexandr Něvský, na řece Něvě vpád švédských katolických vojsk. Alexandr tehdy porazil téměř čtyřnásobnou přesilu a o 300 let později byl prohlášen za svatého.

Český politik si udělal výlet na Krym. Sešel se šéfem tamní ruské okupační správy:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz