Ekonomika

Česká národní banka nebude navyšovat úrokové sazby. Bojí se ekonomické recese

Zatímco centrální banky v USA, evropských státech nebo třeba Evropská Centrální Banka zvyšují úrokové sazby, Česká národní banka (ČNB) pravděpodobně mění kurs. Ve čtvrtek zasedala poprvé bankovní rada v obměněném složení s novým guvernérem. A i přesto, že Česko patří mezi evropské země s nejvyšší inflací, zvolila taktiku vyčkávání.

Bankovní rada České národní banky se ve čtvrtek rozhodla ponechat základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Zůstala tak na stejné úrovni poté, co byla sedmkrát po sobě pod taktovkou předchozího guvernéra Jiřího Rusnoka navyšována. Nový guvernér Aleš Michl je ale odpůrcem vysokých úrokových sazeb.

"Úrokové sazby ČNB se nachází na úrovni, která tlumí domácí poptávkové tlaky. Brzdí růst bankovních úvěrů pro domácnosti i firmy, a tím pádem i růst množství peněz v ekonomice," odporuje navyšování sazeb Aleš Michl.

Související obsah

​"Je diskutabilní, jestli to bylo správné rozhodnutí, protože inflace stále ještě není pod kontrolou, a přísnější měnová politika by možná byla vhodnější," domnívá se ekonom David Marek.

"Bojím se, že zvyšovat úrokové sazby by znamenalo, že by se do ekonomiky mohlo dostat nebezpečí toho, že nám výrazně poklesnou ceny nemovitostí, že ekonomika upadne do recese. Já bych v tuto chvíli úrokové sazby nezvyšoval. Považuji je za adekvátní tomu, jak vysoká je inflace," obává se finanční analytik Vladimír Pikora.

Ta například v červnu činila 17,2 procenta. Ideální míra inflace je podle ekonomů jen 2 procenta. Současná bankovní rada se k ní ale spíš než přes úpravu úrokových sazeb chce přiblížit zpevňováním kurzu koruny.

Grafické znázornění růstu úrokových sazeb v čase Zdroj: TV Nova

​"To není nejšťastnější rozhodnutí. Standardním nástrojem jsou úrokové sazby. Všechny centrální národní banky začaly zvyšovat úrokové sazby," tvrdí ekonom Michal Skořepa.

"Z mého pohledu ty intervence nejsou na místě. Ta přidaná hodnota je v tom, že se mírně snižuje míra budoucí inflace, ale v ne příliš velkém rozsahu, a na druhé straně ČNB umělým způsobem mate trh," řekl Marek.

Někteří odborníci varují i před ztenčováním devizových rezerv. Od nástupu nového guvernéra ČNB podle odhadů uvolnila už zhruba 200 miliard korun. To je zhruba pětinásobně vyšší tempo, než bylo zvykem za minulého vedení banky. O tom, kam se bude ubírat měnová politika, bankovní rada jedná zpravidla osmkrát ročně. Jak bude úroková sazba dál vypadat, záleží i na personálním obsazení sedmičlenné bankovní rady, která je teď uprostřed obměny.

Kromě nového guvernéra se čtvrtečního zasedání bankovní rady účastnili i tři další noví členové. Dalším dvěma členům potom končí mandát začátkem příštího roku. Prezident Miloš Zeman je ale může jmenovat podruhé.

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek by v boji s inflací zvolil jiné řešení:

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz