Zahraničí

Návštěva Tchaj-wanu, útok na Zaváhirího, podpora Ukrajiny. USA ukazují zuby

Dodávání zbraní Ukrajině kvůli válce s Ruskem, návštěva předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů na Tchaj-wanu a odstranění teroristického bosse az-Zaváhirího. Spojené státy mají v poslední době plné ruce práce. Jedná se jen o náhodný souběh, nebo záměr? A jaký to bude mít dopad na geopolitickou situaci?

Odstranění šéfa Al-Káidy az-Zaváhirího a dodávky zbraní Ukrajině jsou podle vedoucí výzkumné skupiny Asie Pacific v Ústavu mezinárodních vztahů v Praze Alici Kizekové výsledkem dlouhodobé zahraniční politiky Spojených států.

"Boj proti terorismu se vyostřil hlavně po útoku na newyorská Dvojčata. A co se týče Ukrajiny, tak si myslím, že se Spojené státy už několik let snaží posílit svou pozici vůči Rusku či ruskému obyvatelstvu na Ukrajině, které se pokouší zemi rozdělit. Jsou to věci, které se odehrávají simultánně již několik let," popsala Kizeková.

Související obsah

Asertivní Amerika

"Co se týče Číny a návštěvy předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu, jedná se asi o nejasertivnější reakci amerického Kongresu od konce studené války," zhodnotila Kizeková.

Není to poprvé od konce studené války, co Tchaj-wan navštívil vysoce postavený americký politik. V roce 1997 tam zamířil Newt Gingrich, který byl na stejné pozici jako Pelosiová. "Čínská reakce je podobná jako v roce 1997. Nakonec ale politici našli kompromis. Gingrich nešel přímo na Tchaj-wan, ale ještě předtím navštívil Japonsko," objasnila Kizeková.

Souběh těchto tří událostí je podle Josefa Krause, zástupce vedoucího Katedry politologie na brněnské Masarykově univerzitě, náhodný. Ovšem náhodě se "dá vyjít vstříc". "Američané potřebují ukázat, že jsou aktivní v zahraniční politice, a to v jimi definovaných klíčových regionech, což samozřejmě znamená Evropu, ale také Tichomoří. Poté, co Bidenova administrativa zažila ohromnou ostudu při stahování sil z Afghánistánu, potřebuje ukázat, že nadále bojuje proti islámskému terorismu," řekl.

Tchaj-wan je jiná paralelní hra. A jak Kraus uvádí, je to reakce na celou řadu čínských provokací kolem Jihočínského moře v podobě námořních a vojenských cvičení, která mají vytvořit dlouhodobý politický a bezpečnostní tlak na Tchaj-wan: "Právě cesta takto významného amerického politického představitele na tento ostrov je jakousi demonstrací, že jsou Spojené státy ochotné Tchaj-wan podpořit při jakékoliv další konfrontaci s Čínou, prakticky to nijak nesouvisí s děním na Ukrajině nebo v Afghánistánu."

Související obsah

Jak to vypadá s eskalací konfliktu v Asii

Pelosiová ale Čínu na rozdíl od Gingriche vůbec nenavštíví. "Biden telefonoval s čínským prezidentem, aby ho ujistil, že to není útok na politiku jedné Číny. V tomto směru neočekávám, že by došlo k vojenském konfliktu v tomto období, ale je tam potenciál do budoucna. Čína podle mě vyostří sankce na Tchaj-wan a verbálně bude více reagovat. A bude to mít dopad na americko-čínské vztahy," zhodnotila Kizeková.

Podobně se na situaci dívá i Kraus, který se k tomu vyjádřil až poté, co se objevily zprávy o čtvrtečním cvičení, kdy několik raket dopadlo do vod u tchajwanského pobřeží. Nepovažuje čínské schopnosti nebo možnosti provést vojenskou invazi na Tchaj-wan za silné: "Číňané velice pozorně sledují to, co se děje na východě Ukrajiny. Rusové mají problémy oblast dobýt, přitom je to ale úplně něco jiného než dobývat dobře opevněný ostrov pomocí námořního nebo leteckého výsadku. Číňanům musí být jasné, že by si vylámali zuby."

"To, co Čína může udělat, je víceméně to, co dělá v tuto chvíli. Jsou to diplomatické protesty, politické protesty, vojenská cvičení, ukazování zbraní u pobřeží Tchaj-wanu, ale to je asi tak všechno," pokračoval Kraus.

Američané se podle Kizekové nechtějí přímo účastnit bojů, ale zbraně posílají jak na Ukrajinu, tak na Tchaj-wan: "Očekávají, že se Ukrajina a Tchaj-wan budou samy bránit ve spolupráci se spojenci."

Související obsah

Spojenectví Ruska a Číny

I když to může působit, že Čína a Rusko chtějí hlouběji spolupracovat, realita je někde jinde. Rusko se s Čínou shodnou v kritice NATO a přístupu Západu, tvrdí Kizeková. Jinak ale mezi nimi panuje určitá nedůvěra. "Žádná vojenská aliance mezi těmito státy nevznikne. Čína by byla nejradši, kdyby válka na Ukrajině co nejrychleji skončila, nemá ráda nevypočitatelné jednání."

Kraus míní, že užší spojenectví mezi oběma mocnostmi vyloučené není, ale pokud by se to dohodlo, neočekává dlouhé trvání podobné dohody: "Čína má ambice být světovou velmocí. A do určité míry tak lze předpokládat s Ruskem spíš konkurenční vztah než spojenectví, a to na řadě kolbišť. Čínská lidová republika a Ruská federace jsou přirozenými rivaly."

Podívejte se na červnovou reportáž TV Nova o amerických zásilkách zbraní pro Ukrajinu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz