Zahraničí

Zaútočí Turecko znovu na Sýrii? Erdogan o tom bude jednat s Putinem

Zaútočí Turecko znovu na Sýrii? Erdogan o tom bude jednat s Putinem
Turecký prezident Erdogan a jeho ruský protějšek Putin Zdroj: Profimedia, TN.cz

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se v pátek setká se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Jednání se bude konat v ruském letovisku Soči. Prezidenti budou jednat mimo jiné o ukončení války v Sýrii či o možnosti další turecké vojenské intervence v Sýrii.

Ruský prezident Putin se se svým protějškem Erdoganem setká v relativně krátké době již podruhé – 19. července spolu jednali v íránském Teheránu. Právě tam se dohodli na páteční schůzce v Soči. Podle portálu The Washington Post setkání vyvolává obavy, že by Kreml mohl posílit ekonomické vztahy s členskou zemí NATO, která se nepřipojila k uvalení sankcí na Moskvu.

Očekává se, že pátečnímu jednání bude dominovat ukončení války na Ukrajině a zahájení další turecké intervence v Sýrii, píše server France24. Putin přitom v Teheránu Erdoganovi řekl, že Rusko i nadále zastává odmítavý postoj k jakémukoliv dalšímu útoku, který by Turecko mohlo plánovat proti kurdským ozbrojencům v Sýrii, a že stále podporuje syrský režim prezidenta Bašára Asada.

Související obsah

​"Na programu budou také různé úrovně našich bilaterálních vztahů, tedy obchodní a ekonomická spolupráce. Na pořadu dne je mnoho dalších otázek," uvedl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Jedním z těchto dalších témat by podle zpravodajského kanálu Al Jazeera mohlo být první vyplutí lodi s ukrajinským obilím přes Černé moře, což pomáhal zorganizovat právě turecký prezident.

"Turecku se díky dohodě o vývozu obilí podařilo zařadit do mezinárodního společenství jako diplomatický prostředník Ruska," nechal se slyšet Eyup Ersoy, hostující vědecký pracovník Institutu blízkovýchodních studií z King’s College London. Hlavním cílem Turecka bude podle něj na pátečním jednání souhlas Moskvy s tureckou vojenskou operací v Sýrii.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz