Domácí

Senátor Doubrava navštívil okupovaný Krym. Nepřijatelné, zní ze Senátu

Senátor za Severočechy a dříve za komunisty Jaroslav Doubrava se na dovolené na Krymu setkal s šéfem tamní ruské okupační správy. A tím se mohl podle politologů a právníků dopustit trestného činu, za který by mu mohlo v krajním případě hrozit až dvanáct let vězení.

Senátor Jaroslav Doubrava si na Krymu prý jen odskočil promluvit o obchodních vztazích. Problémem je, že za šéfem ruské okupační správy. "Jsem rád, že mohu v Republice Krym uvítat našeho přítele a hosta z České republiky Jaroslava Doubravu, který je známý svou mnohaletou podporou naší země," přivítal Doubravu premiér autonomní republiky Krym Sergej Aksjonov.

Podle Doubravovy asistentky senátor na Ruskem okupovaný Krym odjel nikoli pracovně, ale na dovolenou. "Pan Doubrava touto cestou poškozuje zájmy České republiky i Evropské unie. Jedná s agresorem, který denně zabíjí ženy a děti na Ukrajině," odsoudil Doubravovu návštěvu europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

Související obsah

​"Je potřeba, aby se tento výlet pana senátora Doubravy pořádně vyšetřil. Nemůže v době, kdy je válka, navštěvovat Rusko a nějak se s ním paktovat. To je na pomezí vlastizrady," prohlásil europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

"O návštěvě pana senátora Doubravy na Krymu od něj nemám žádné informace. Z veřejných zdrojů plyne, že je velmi pravděpodobně na Krymu na dovolené, tedy soukromě. S činností Senátu a orgány Senátu tedy nemá jeho soukromá návštěva žádnou souvislost," uvedl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Přesto místopředseda Senátu už podal podnět k prošetření Mandátovému a imunitnímu výboru. Doubravovi by podle ústavních právníků mohlo za podporu vojenského agresora hrozit až dvanáct let vězení.

Související obsah

​"Existuje trestný čin 'styky ohrožující mír', kdy se občan České republiky stýká s někým, kdo organizuje invazi do jiného státu. Pan Doubrava je senátorem a Senát by ho musel vydat k trestnímu stíhání," myslí si ústavní právník Ondřej Preuss.

Doubrava v minulosti jako jediný český senátor nepodpořil usnesení, že Rusko musí za své činy nést následky. Byl i proti vstupu Ukrajiny do Evropské unie.

jal, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz