Zahraničí

Rusové na Donbasu zřejmě nasadili kontroverzní miny. Děti si je pletou s hračkami

Rusové na Donbasu zřejmě nasadili kontroverzní miny. Děti si je pletou s hračkami
Mina PFM-1 Zdroj: Profimedia

Ruská armáda na východě Ukrajiny pravděpodobně rozmisťuje nechvalně proslulé protipěchotní miny PFM-1 a PFM-1S. Kvůli svému tvaru se jim říká také "motýlí" miny a v minulosti měly během sovětsko-afghánské války údajně zmrzačit mnoho dětí, které si je spletly s hračkami.

Rusko nejspíš rozmisťuje podél své obranné linie na Donbasu zákeřné protipěchotní "motýlí" miny, uvedlo v pondělí britské ministerstvo obrany na svém twitteru. Tyto trhavo-tříštivé miny mají v okolí Doněcku a Kramotorsku umožnit ruským vojskům volný pohyb v oblasti, ale zároveň mají v tomto bránit ukrajinské armádě.

Miny PFM-1S byly hojně využívané v sovětské válce v Afghánistánu. Údajně mají na svědomí zmrzačení vysokého počtu dětí, které si je pro svůj vzhled často pletly s hračkami. "Tyto miny mají potenciál způsobit rozsáhlé ztráty jak v armádě, tak i mezi civilním obyvatelstvem," uvedlo ministerstvo.

Související obsah

​Odjištěné "motýlí" miny již nelze nijak deaktivovat. Podle britského ministerstva obrany je navíc vysoce pravděpodobné, že ruské zásoby min ze sovětské éry jsou v současnosti vysoce nespolehlivé a nepředvídatelné, což představuje hrozbu i pro případné odminovávací operace.

Zprávu o rozmisťování kontroverzních min však nebylo možné bezprostředně ověřit, upozornila agentura Reuters.

Děti v Kyjevě se učí rozpoznávat miny:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz