Zahraničí

Putin se chytil do pasti. Je vydaný na milost a nemilost Číně a Indii

Putin se chytil do pasti. Je vydaný na milost a nemilost Číně a Indii
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia

Ruský vývoz ropy je stále více závislý na Indii a Číně. V červenci tyto dvě země přijaly přes 40 procent ruských dodávek suroviny, což je ve srovnání s loňským červencem skoro dvojnásobek. Objevují se však náznaky, že zájem asijských zemí o ruskou ropu již dosáhl vrcholu. To může být pro Moskvu značně rizikové.

Čína je největší dovozce ropy na světě, Indie pak třetí největší. Rusko v červenci vyváželo celkem 4,47 milionu barelů ropy denně, jen do Číny a do Indie to bylo 1,85 milionu barelů denně – tedy 41,4 procenta celkových dodávek ruské ropy. Agentura Reuters ale upozornila, že se již objevují náznaky toho, že zájem Číny a Indie o ruskou surovinu dosáhl svého vrcholu.

Ještě v květnu totiž činil podíl ruské ropy odebíraný Indií a Čínou 45,4 procenta, zatímco v červenci už to bylo o čtyři procenta méně. Podle portálu NewsBeezer je červencový pokles spíše čínskou záležitostí, nicméně určité náznaky o dosažení vrcholu dodávek se objevují i v případě Indie. Dovoz do této země je ovšem zatím znatelně vyšší než před ruskou invazí na Ukrajinu.

Související obsah

​Právě vpád ruských vojsk na Ukrajinu měl za následek, že západní země chtějí import ruské ropy omezit nebo dokonce zcela zastavit. V souvislosti s možností, že zájem Číny a Indie již dosáhl vrcholu, je tak pro Rusko velmi rizikové, kdyby evropské země dovoz ruské ropy skutečně zastavily. Putin by totiž přišel o výrazný zdroj příjmů pro financování invaze.

Ve státních hmotných rezervách je zásoba ropy na 90 dnů

Nabízí se také otázka, jaký dopad by taková situace měla na vývoj cen pohonných hmot v České republice. Podle ministerstva financí se cena benzínu a nafty neodvíjí pouze od dovozu ruské ropy, ale i řady dalších faktorů.

Související obsah

​​"Za resort financí můžeme nicméně sdělit, že u státní společnosti Mero jsou uskladněny dostatečné operativní zásoby ropy, kterými bude možné případné výpadky dodávek krátkodobě nahradit. V případě potřeby Česká republika disponuje také zásobami ve státních hmotných rezervách, které vydrží až na 90 dnů průměrné spotřeby předchozích let," informoval redakci TN.cz mluvčí ministerstva Filip Běhal.

Podle informací společnosti Mero by měl být současný výpadek z ropovodu Družba vyřešen v řádu dnů. K výpadku dodávek ropy přes tento ropovod došlo také v roce 2019, přibližně na měsíc, přičemž občané to podle Běhala nijak nepocítili. Ropa je do země přepravována také přes ropovod IKL, který je napojený na ropovod TAL.

Související obsah

​"Kapacitu IKL se minulý měsíc podařilo mírně navýšit a nyní vláda připravuje další projekt navýšení ropovodu TAL, aby se Česko od ruské ropy mohlo odpojit úplně. Přes ropovod Družba sem proudí přibližně polovina z ročního dovozu osmi milionů tun ropy. Druhá polovina je do země přepravována přes ropovod IKL," dodal za resort financí mluvčí Běhal.

Rusko posílí své námořnictvo, chce ovládnout moře (07/2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz