Domácí

Letní vlna covidu stále slábne. Jsme za vrcholem, tvrdí hlavní hygienička

Letní vlna koronaviru stále zpomaluje. Testy v úterý odhalily necelých 2,5 tisíce případů. Odborníci ale varují před takzvaným dlouhým covidem, tedy dlouhodobými následky po prodělání nemoci. Doporučují proto nechat se přeočkovat další dávkou vakcíny.

Koronavirus opět ustupuje, dokazují to data ministerstva zdravotnictví. "My jsme očekávali letní vlnu, která kulminovala na počtu zhruba 4000 osob denně. Teď se dostáváme zhruba na 1800 až 2000 osob denně. Řekla bych, že jsme za vrcholem té epidemie a měli jsme klasický průběh. Kopírujeme to, co se děje ve světě," okomentovala situaci hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

Situace v českých krajích je příznivá. Nejlépe jsou na tom kraje Karlovarský a Liberecký, kde počty nakažených nepřesáhly stovku za den. Naopak nejhůře je na tom Praha a Středočeský kraj. Ani tam ale denní počty nakažených nepřesáhly 500.

Související obsah

​"Od začátku prázdnin se k nám přišlo otestovat celkem 97 pacientů a o očkování zaznamenáváme zájem přibližně 100 pacientů denně," prozradila tisková mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Tereza Romanová.

Odborníci ale varují před takzvaným long covidem, tedy dlouhodobými následky po prodělání koronaviru. "Je to velmi častá záležitost a paradoxně nesouvisí vždy s tíží akutního onemocnění. My se můžeme setkat s tím, že to akutní onemocnění proběhne poměrně mírně, a přesto tady je ten dlouhý covid, který nás může zatěžovat několik měsíců i let," vysvětlil epidemiolog Roman Prymula.

Podle odborníků by se měli lidé nechat naočkovat posilující dávkou vakcíny proti covidu, a nadále také dodržovat hygienická pravidla.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz