Zahraničí

Achillova pata ruské armády: Odhalili, jak porazit Putinovu vojenskou mašinérii

Achillova pata ruské armády: Odhalili, jak porazit Putinovu vojenskou mašinérii
Ruský prezident Putin a ministr obrany Šojgu Zdroj: Profimedia

Zjištění britských odborníků pravděpodobně vyvolá v Kremlu napjatou atmosféru. Obranná a bezpečnosti organizace Royal United Service Institute (RUSI) zveřejnila zprávu, ve které odhalila slabé místo vojenské mašinérie Vladimira Putina. A vysvětlila, jak ji lze jediným a velmi rychlým tahem ochromit.

Experti z RUSI nejspíš našli způsob, jak by mohl Západ uspíšit konec války na Ukrajině, upozornil portál Express.

Ruské zbraně a rakety obsahují přes 450 komponentů z evropských či asijských zemí a Spojených států amerických. Odborníci proto předpokládají, že Rusko se spletitými zásobovacími trasami vyhýbá západním sankcím, aby tyto díly, bez kterých se neobejde, získávalo. Výrobci o tom ve většině případů nemají tušení.

Související obsah

Studie britského institutu k tomu dospěla zkoumáním ruských zbraní, které ukrajinská armáda dokázala zachytit nebo zachránit z fronty. RUSI při jejich demontáži zjistila, že 27 ruských zbraní a vojenských systémů, včetně řízených střel a protivzdušné obrany, je založeno na západních technologiích. Dvě třetiny pocházejí od společností se sídlem v USA, našly se i komponenty od německých, nizozemských, švýcarských, japonských nebo jihokorejských firem.

Ochromení lusknutím prstu

"Je ostudné, že ruské zbraně jsou zásadním způsobem závislé na západních technologiích a současně byly použity k zabití tisíců Ukrajinců," konstatoval vojenský expert Jack Watling. Zároveň se však tato skutečnost prý dá jednoduše využít k paralyzování Putinovy armády. RUSI vyzvala mezinárodní společenství, aby vydala všeobecný zákaz vývozu zbraňových dílů vyrobených v zahraničí. Rusové by pak neměli jak doplňovat arzenál. 

Související obsah

Rázem by měli problém třeba s nasazením řízené střely 9M727, jedné z nejmodernějších zbraní, kterou se Moskva pyšní. Obsahuje totiž 31 cizích komponentů.

Cesty na oslabení Západu hledají i Rusové. Za náporem migrantů, kteří v posledních týdnech opět ve velkém proudí do Evropy přes Itálii, podle politologů může stát Kreml. Do země totiž míří z části pobřeží Libye, které ovládají rebelové podporovaní Putinovým režimem, uvedla televize NTV.

Rusové po explozích utíkají z Krymu (10. 8. 2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz