Zahraničí

První záběry zkázy na ruské základně na Krymu. Výbuchy se ozvaly i z dalšího letiště

Na veřejnosti se objevily první záběry škod a zničených letadel z ruské základny na Krymu. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského přišlo Rusko o devět letadel. Exploze se navíc v noci na čtvrtek ozývaly i z letiště Pribytki v Bělorusku.

K úterním výbuchům na letišti Saki u Novofjodorovky, které mají jednu oběť, se Ukrajina nepřihlásila. Podle oficiálního vysvětlení ruského ministerstva obrany za ně může porušení bezpečnostních pravidel. Satelitní snímky společnosti Planet Labs ale značí cílený útok, upozornila BBC.

Satelitní snímky ukazují situaci na letišti v úterý ráno čtyři hodiny před explozí a ve středu odpoledne. Na záběrech jsou vidět rozsáhlé škody, zničená letadla i několik kráterů. Ty jsou v místech, kde letouny předtím Rusové parkovali. Zničených by jich mělo být devět. Mezi nimi by měly být stíhačky typu Su-30SM a bombardéry Su-24M, uvedl deník The Guardian.

Související obsah

Rusko tvrdí, že při úterních explozích nedošlo k poškození žádného letadla. Snímky společnosti Planet Labs jsou prvním nezávislým zdrojem, který potvrzuje, že letiště je poškozené a Rusové tak pravděpodobně neříkají pravdu.

O explozích mluvil ve svém projevu ze středeční noci i Zelenskyj. "Za jeden den okupanti ztratili deset bojových letadel: devět na Krymu a jedno v Záporoží," prohlásil. Jeho poradce Mychajlo Podoljak už dříve naznačil, že za útokem můžou stát partyzáni.

Ruská základna před explozemi:

Satelitní snímky ruské základny na Krymu Zdroj: APTN / PLANET LABS PBC

​Ruská základna po explozích:

Satelitní snímky ruské základny na Krymu po explozi Zdroj: APTN / PLANET LABS PBC

Výbuchy na dalším letišti

Podle deníku Ukrajinska Pravda, který se odkazuje na monitorovací skupinu Belaruski Hajun, otřásly výbuchy v noci na čtvrtek i oblastí letiště Pribytki poblíž běloruského města Gomel. 

Během deseti minut si podle prvotních informací lidi všimli nejméně čtyř záblesků, což podle Ukrajinske Pravdy potvrdilo několik zdrojů. Základnu Bělorusko poskytlo v červenci ruské armádě, tvrdil už na začátku července zástupce náčelníka ukrajinského generálního štábu Oleksij Gromov. Mají tam být ruské systémy protivzdušné obrany S-400 a Pancir S1 i balistické rakety Iskander.

Související obsah

"Ministerstvo obrany Běloruské republiky již dříve informovalo, že jednotky běloruské protivzdušné obrany a letectva prováděly cvičení s ostrou palbou, ale není jasné, zda jsou spojeny se záblesky," upozornila skupina Belaruski Hajun. Informace o explozích běloruské ministerstvo obrany popřelo, vzplál podle něj motor jednoho z kusů techniky, upozornila ruská státní agentura TASS

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz