Zahraničí

Rusové po explozích utíkají z Krymu. Pláže jsou prázdné a silnice ucpané

Po výbuchu na ruské základně na Krymu se sociální sítě plní fotkami a videi prchajících Rusů. Na silnicích se tvoří dlouhé kolony a tamní pláže jsou prázdné. Jedna z Rusek na videu s pláčem vyprávěla o tom, že se na poloostrově cítila jako doma.

"Je to tu tak krásné, nechci pryč. Zvykli jsme si, žili jsme tu jako doma," prohlásila s pláčem na jednom z videí, které kolují sociálními sítěmi, Ruska prchající z Krymu. Objevily se také fotografie prázdných pláží a dlouhých dopravních kolon.

Video kolony sdílel i poradce ukrajinského ministerstva vnitra Anton Geraščenko. Je podle něj dlouhá 100 kilometrů a plná lidí, kteří se chtějí z Krymu dostat. "Myslíte, že Rusové konečně začnou chápat, že jde opravdu o válku?" napsal. 

Geraščenko zároveň okomentoval prázdné pláže na Krymu. "Moře je asi studené," zavtipkoval na svém twitteru.

Poloostrov Rusku anektovalo v roce 2014. Na území uspořádalo referendum, které bylo podle drtivé většiny mezinárodního společenství nelegitimní. V tom pro připojení k Rusku údajně hlasovalo před 96 procent zúčastněných voličů.

Základnou Saki u Novofedorivky otřásla výbuchy v úterý. Zemřel při nich jeden člověk a dalších 14 je zraněných. Podle oficiálního vysvětlení ruského ministerstva obrany může za exploze porušení bezpečnostních pravidel. "Za hlavní příčinu výbuchu několika kusů munice považujeme pouze porušení pravidel požární bezpečnosti. Neexistují žádné známky ani důkazy, že by to bylo provedeno úmyslně," sdělil agentuře TASS zdroj z ministerstva.

Související obsah

Ukrajinu z útoku na základnu Rusko neobviňuje. Podle Institutu pro studium války proto, aby nevyšla najevo slabost jeho obrany. Sama Ukrajina se k útoku také nehlásí. Poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoljak pro televizi Dožď popřel, že by s výbuchy měla země cokoli společného. Sám prezident se k situace na anektovaném poloostrově nevyjadřoval. "Krym je ukrajinský a nikdy se ho nevzdáme," řekl ale v nočním projevu. "Ruská válka začala Krymem a musí Krymem a jeho osvobozením i skončit," uvedl.

Podle Zelenského válka skončí osvobozením Krymu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz