Zahraničí

Poradce Zelenského promluvil o explozích na Krymu. Řekl, kdo asi útočil

Poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoljak popřel, že by za úterními výbuchy na ruské základně na Krymu stála Ukrajina. Možné podle něj je, že zaútočily partyzánské skupiny. Zelenskyj v nočním proslovu uvedl, že válka na Ukrajině musí skončit osvobozením Krymu.

Podoljaka se na to, zda za výbuchy na základně Saky u Novofedorivky stojí Ukrajina, zeptala televize Dožď. "Samozřejmě, že ne. Co s tím máme společného?" odpověděl poradce ukrajinského prezidenta. 

Zároveň Podoljak nevyloučil, že za výbuchy můžou stát partyzánské skupiny, které se objevily v částech Ukrajiny okupovaných Ruskem. "Lidé, kteří žijí v okupaci, rozumí tomu, že se blíží její konec," prohlásil.

Ve svém nočním projevu se ukrajinský prezident Zelenskyj k výbuchům nevyjádřil. O anektovaném poloostrovu ale mluvil. "Krym je ukrajinský a nikdy se ho nevzdáme," řekl. "Ruská válka začala Krymem a musí Krymem a jeho osvobozením i skončit," uvedl. Dříve přitom naznačoval, že by mír mohl nastat ve chvíli, kdy se Rusko vrátí na svém pozice před 24. únorem, upozornila BBC.

Související obsah

Podle oficiálního vysvětlení ruského ministerstva obrany může za výbuchy porušení bezpečnostních pravidel. "Za hlavní příčinu výbuchu několika kusů munice považujeme pouze porušení pravidel požární bezpečnosti. Neexistují žádné známky ani důkazy, že by to bylo provedeno úmyslně," sdělil agentuře TASS zdroj z ministerstva.

Už v úterý se ale objevily zprávy, že za výbuchy může ukrajinský útok. "Jednalo se o leteckou základnu, ze které pravidelně startovala letadla k útokům proti našim silám," sdělil podle The New York Times ukrajinský vysoce postavený vojenský představitel. Řekl také, že bylo použito zařízení výhradně ukrajinské výroby.

Podle agentury RIA Novosti zemřel jeden člověk a dalších pět jich bylo zraněno včetně dítěte. Čtyři z nich byli po ošetření propuštěni z nemocnice, jeden pacient skončil na operačním sále, podle ruského ministerstva zdravotnictví je ale mimo ohrožení života. Podle svědků zatřáslo západním pobřežím Krymu deset výbuchů.

Moskva popírá, že by výbuchy poškodily leteckou techniku. Záběry z místa, jejichž autenticitu zatím není možné ověřit, ale ukazují opak. Jsou na nich vidět trosky letiště i bombardéru SU-24 a dalších ruských letadel. Pokud by se zprávy o jejich zničení potvrdily, šlo by pro ruské letectvo o černý den. 

Exploze otřásly ruskou základnou v úterý:

K explozi se vyjádřil také analytik Milan Mikulecký:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz