Domácí

Vláda chce zavést válečnou daň. Vykrádají KSČM, oponoval ekonom

Vláda chce zavést válečnou daň. Vykrádají KSČM, oponoval ekonom
Zbyněk Stanjura Zdroj: TV Nova

Podle ministerstva financí je na stole daň z neočekávaných zisků. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ji označil za válečnou daň. Ta se však nezamlouvá například expertům. Stanjura o její podobě bude jednat s Národní ekonomickou radou vlády.

Ministerstvo financí a jeho šéf Zbyněk Stanjura chystají takzvanou válečnou daň. Jednalo by se o daň z neočekávaných zisků, které firmy mají převážně díky ruské invazi na Ukrajinu. "Zatím je diskutována na expertní úrovni, tedy na úrovni NERVu," uvedl pro TN.cz tiskový mluvčí ministerstva Filip Běhal.

"Ten má připravit návrh, koho by se tato daň týkala a další detaily jako je případná výše této daně," pokračoval Běhal. Stále tak není jasné, jakých odvětví se daň bude týkat a v jaké bude výši. Rozhodnout by o ní podle Stanjury měla vláda do 10. září.

Související obsah

Zavedení této daně se však nelíbí ekonomovi Lukáši Kovandovi. "Válečná daň je jen druhem sektorové daně. Vláda doufá, že oklame veřejnost. Chce místo sektorů ukázat jen na určité firmy," dodal Kovanda na svém twitterovém profilu. Vláda podle něj navíc tímto návrhem "vykrádá" KSČM.

​Stanjura chce, aby byl schodek státního rozpočtu méně než 330 miliard korun:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz