Domácí

Stanjura odhalil, co udělá s velkými zisky ČEZu. Miliardy hodlá využít

Stanjura odhalil, co udělá s velkými zisky ČEZu. Miliardy hodlá využít
Zbyněk Stanjura Zdroj: TV Nova

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) už ví, co udělá s enormním ziskem energetické skupiny ČEZ. Ten za první pololetí přesáhl 33,5 miliardy korun. Stát je většinovým akcionářem společnosti a na dividendách může získat desítky miliard.

Stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží 70 procent akcií ČEZu, může letos dostat na dividendách 34 až 36 miliard korun. Jen za první polovinu tohoto roku totiž skupina vydělala 33,6 miliard, meziročně o 32 miliard více. Peníze hodlá stát využít na pomoc lidem v energetické krizi. Stanjura to ve středu řekl Radiožurnálu.

"Jak jsme oznámili, tak na pomoc s cenami energií půjde celkem 66 miliard, 25 procent letos, což je zhruba 16,5 miliardy. Zbytek, kolem 50 miliard, půjde příští rok," sdělil stanici ministr financí. Dividendy podle něj už pokryly letošní pomoc a počítá s tím, že se na tom nic nezmění. 

Stanjura zároveň reagoval na námitku místopředsedy Poslanecké sněmovny Karla Havlíčka (ANO). Ten si myslí, že by vláda měla pomáhat penězi z nerozděleného zisku skupiny z minulých let. Podle ministra financí ale před společností ČEZ stojí velké investice do jaderných bloků.

Související obsah

Šéf státní kasy se vyjádřil i k novým daním, o kterých se v poslední době mluví. Odmítl, že by se chystala sektorová daň. Vláda ale podle něj jedná o tom, jak získat peníze z nadměrných zisků některých firem. Například mimořádná daň z neočekávaného zisku by se týkala bank a dalších sektorů. Rozhodnout se má do 10. září.

Enormní zisky oznámila skupina ČEZ v úterní tiskové zprávě. Podle společnosti za ně může mimo jiné i enormní růst cen na velkoobchodních trzích. "Čistý zisk za celý rok 2022 očekáváme na úrovni 60 až 65 miliard korun," prozradil generální ředitel ČEZu Daniel Beneš.

Stanjura chce snížit schodek rozpočtu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz