Koronavirus

Začíná registrace ke čtvrtým dávkám. Ministerstvo se chystá na podzim

V České republice přibylo v neděli 277 nově nakažených koronavirem. Podle odborníků se teď méně testuje a není tolik nemocných. Nicméně ministerstvo zdravotnictví se už chystá na podzim, v pondělí spouští centrální registrační systém i pro čtvrté očkovací dávky.

Méně nakažených v nemocnicích a menší denní přírůstky. Za posledních sedm dní se v Česku prokázalo onemocnění u 12 500 lidí. "Určitě je to také tím, že je léto, že tady máme menší kontakty mezi lidmi, že tady je vyšší hladina ultrafialového záření. A vidíme, že ta letní vlna nebyla tak intenzivní, jak se asi očekávalo, a v Evropě je prakticky na ústupu," vysvětlil epidemiolog Roman Prymula.

Podle odborníků pomohlo i očkování. V Česku má čtvrtou dávku aktuálně přes 95 tisíc lidí, jsou to převážně starší ročníky. Druhou posilující dávku mohou dostat lidé starší 18 let, u kterých uplynuly více než čtyři měsíce od podání třetí dávky.

Související obsah

"Proočkovanost jinak kompletně máme 67 procent tím základním očkováním," uvedla hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Na podzim do Česka mají dorazit očkovací látky upravené na variantu koronaviru omikron. Řada odborníků ale radí, ať na ně lidé nečekají a dají se naočkovat co nejdříve. Ministerstvo zdravotnictví chce také spustit kampaň, která má lidem důležitost druhé posilující dávky před podzimem vysvětlovat.

Ve 14 hodin začíná k tématu čtvrté dávky testování tisková konference ministerstva zdravotnictví. Sledovat ji můžete v tomto článku a na TN Live.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz