Zahraničí

Za deset dětí milion rublů. Putin oživil sovětský řád Matka-hrdinka

Za deset dětí milion rublů. Putin oživil sovětský řád Matka-hrdinka
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí vydal dekret, kterým obnovil řád ze sovětské éry Matka-hrdinka. Řád, diplom a finanční odměnu dostanou ženy, které porodily a vychovaly deset a více dětí. Rusky splňující tuto podmínku obdrží milion rublů (zhruba 394 tisíc korun). Kvůli invazi na Ukrajinu totiž v Rusku klesá porodnost.

Řád Matka-hrdinka poprvé zavedl Josif Stalin výnosem Nejvyššího sovětu Sovětského svazu v červenci roku 1944 jako důsledek velkých populačních ztrát během druhé světové války. Po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 zanikl i řád. S hlubokou demografickou krizí však bojuje i současné Rusko. Prezident země Vladimir Putin proto po 31 letech přistoupil k obnovení tohoto vyznamenání, informoval portál The Moscow Times.

Stejně jako za sovětské éry dostanou řád Rusky, které na svět přivedly minimálně deset potomků – s tím, že tomu nejmladšímu musí být alespoň jeden rok a zbylých devět dětí musí stále žít. Počítají se však i potomci, kteří zemřeli při obraně vlasti nebo při plnění vojenského úkolu, případně jsou po podobných akcích nezvěstní.

Související obsah

​"Řád Matka-hrdinka se zařadí mezi nejvyšší ruská státní vyznamenání, jeho držitelky budou na stejné úrovni, jako nositelé řádů Hrdina Ruské federace nebo Hrdina práce," píše ruský nezávislý web Meduza. Šéf Kremlu plánuje předávat obnovený řád 1. června na Den dětí.

Za dob Sovětského svazu obdrželo titul Matka-hrdinka více než 400 tisíc sovětských žen.

Zdravotní stav Vladimira Putina se na konci července prý opět zhoršil. Podle některých zdrojů z Ruska potřeboval naléhavou lékařskou péči:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz