Zahraničí

Ukrajina Putinovi nestačí. Plánuje invazi do další evropské země, tvrdí expert

Ukrajina Putinovi nestačí. Plánuje invazi do další evropské země, tvrdí expert
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Dobytí Ukrajiny ruského prezidenta Vladimíra Putina nezastaví. Kreml touží po další evropské zemi, varuje specialista na historii Ruska Jurij Felštinskij. Jeho dalším cílem by se mohlo stát Moldavsko, které stejně jako Ukrajina není členským státem NATO.

Zatímco Rusko upevňuje svou moc na Donbasu a okupuje východní Ukrajinu, odborník upozorňuje, že i dalším evropským státům hrozí velké nebezpečí. Přestože vojenská operace na Ukrajině nepostupuje podle Putinových plánů a trvá déle, než očekával, Kreml prý už dlouho touží po další zemi. Na jeho seznamu má být Moldavsko, které s Ukrajinou sousedí.

Nepokoje hrozí hlavně v oblasti Podněstří, převážně rusky mluvícímu regionu, který ovládají proruští separatisté od roku 1992. OSN však tento region neuznává, i když se zastánci odluky země chlubí svou vlastní vládou, měnou a pasy.

Související obsah

"Ve chvíli, kdy Vladimir Putin dosáhne Podněstří, zahájí válku v Moldavsku," řekl americký historik Jurij Felštinskij pro portál Express. Moldavsko se jako bývalá sovětská republika stále nachází ve sféře vlivu Ruska, a proto by mu mohlo hrozit nebezpečí.

"Pokud na Ukrajině nebudou schopní Rusy odrazit, dostanou se síly Kremlu až do Podněstří a zahájí válku v Moldavsku, které je na ruském seznamu, a vždycky na něm bylo," varoval historik. Odmítl zároveň variantu, že by se Putin někdy smířil jen s dobytím Donbasu nebo Chersonu.

Související obsah

"Putin přemýšlel o Ukrajině jako o celku, protože právě po ní plánoval pokračovat do Moldavska. V tamním regionu Podněstří je přibližně 220 000 rusky mluvících lidí, kterým ruská vláda začala vydávat ruské pasy," upřesnil Jurij Felštinskij obrovskou hrozbu.

Moldavská premiérka Natalia Gavrilitaová již dříve řekla, že jí vyhlídka pokračování ruské invaze velmi znepokojuje. I bývalý americký velvyslanec James Pettit potvrdil, že právě bývalý sovětský stát bude "vůči ruské invazi extrémně zranitelný."

Podívejte se na video, jak se zdravotní stav Vladimíra Putina údajně stále horší: 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz