Domácí

Místo lahodné pochoutky plno bakterií. Kontrolou neprošla více než půlka zmrzlin

Inspektoři ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) odhalili v letošním roce vysoký podíl nevyhovujících zmrzlin a ledů do nápojů. Výsledky kontrol jsou nejhorší za posledních šest let.

Velká část provozovatelů nedodržuje předepsané postupy pro výrobu kopečkových a točených zmrzlin a ledů do nápojů. Odhalila to Státní zemědělská a potravinářská inspekce. "Oproti minulým sezónám mimořádně vysoká část odebraných vzorků nesplnila požadavky právních předpisů zejména v oblasti limitů pro přítomnost bakterií," přiblížil mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Situace je nejhorší za posledních šest let. V období do 15. 8. nevyhovělo celkem 56 % vzorků zmrzlin a 75 % vzorků ledů do nápojů.

Související obsah

Kontroly zmrzlin

Letos inspektoři hodnotili 109 vzorků točených a kopečkových zmrzlin. 61 z nich nesplnilo hygienické limity. Obsahovaly totiž nadlimitní množství bakterií.

"Za hlavní příčinu nevyhovujících výsledků lze považovat nedodržení hygieny výroby, nedostatečnou sanitaci zařízení a nedodržení výrobního postupu při přípravě zmrzliny. Roli může hrát i nedostatečné proškolení personálu," vysvětlil Kopřiva.

Podle mluvčího může za problémy u točených zmrzlin také nežádoucí praxe, kdy provozovatelé na konci dne zmrzlinu nelikvidují, ale následující den ji vrací zpět do stroje. Právě tak se mohou přenášet bakterie ze stroje na zmrzlinovou směs a naopak.

Rok 2022 2021 2020 2019 2018 2017
Procento nevyhovujících zmrzlin 56 48,3 51 37 30 26
Zdroj: Státní zemědělská a potravinářská inspekce

"Mezi nevyhovujícími vzorky převažuje vanilková zmrzlina, což lze přičíst rozšířenosti této příchutě," má jasno Kopřiva.

Související obsah

Nevyhověly ani ledy

Inspektoři dokončili hodnocení také u 65 vzorků ledů do nápojů. 49 z nich, tedy 75 %, nesplnilo zdravotní nebo hygienické limity. "Za hlavní příčinu nevyhovujících zjištění lze označit podcenění hygienické praxe při výrobě ledu a pravidelné dezinfekce výrobníků ledu," nastínil Kopřiva.

Rok 2022 2021 2020 2019 2018 2017
Procento nevyhovujících ledů 75 68,6 51 40 47 45
Zdroj: Státní zemědělská a potravinářská inspekce

SZPI však upozorňuje, že výsledky nevypovídají o situaci na celém trhu. Kontrolují se totiž především problematické provozovny.

"Z výsledků letošních kontrol i kontrol v přechozích letech je zřejmé, že významná část provozovatelů stále hrubě podceňuje rizika spojená s nedodržením hygienických postupů při výrobě, skladování a prodeji uvedeného sortimentu a při údržbě a řádné pravidelné dezinfekci výrobních zařízení, čehož následkem je porušení hygienických limitů pro přítomnost mikroorganismů a potenciální ohrožení zdraví spotřebitelů," uzavřel Kopřiva.

Lidé si i přes zdražování zmrzlinu neodpírají. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz