Domácí

Omezení tepla na 18 stupňů se nelíbí nemocnicím ani školám. Ozval se i Válek

V obývácích 18 °C, v koupelně 19 °C a z kohoutků tekoucí chladnější voda. To vše by mohla zavést nová vyhláška ministerstva průmyslu a obchodu v případě, že by došlo k výpadku zemního plynu z Ruska. Nelíbí se to odborářům, zástupcům škol, nemocnic ani ministrovi zdravotnictví. Ten řekl, že stát musí zajistit jak plyn, tak elektřinu pro všechny domácnosti nebo průmyslové podniky.

Nová vyhláška ministerstva průmyslu a obchodu se nelíbí ředitelům škol, školek a domovů pro seniory. "My bychom se snažili zajistit teplo například elektrickými přímotopy nebo nějakým jiným alternativním způsobem než jenom plynem, ale myslím si, že by to byl samozřejmě velký problém," upozornil ředitel základní školy Jan Horkel.

Ideální teplota v prostorách mateřských škol je aktuálně v rozmezí 19 až 28 stupňů Celsia. V případě nouze by však podle nové vyhlášky měla klesnout na pouhých 19 stupňů. V šatnách nebo umývárnách dokonce ještě o stupeň méně. "Koupelny jsou určitě rizikové. Co bych tedy ještě řekla jako velké riziko, my v naší vzdělávací činnosti máme předepsáno být s dětmi dvě hodiny denně venku za každého počasí, pokud tedy není mráz pod mínus deset stupňů Celsia. Chodíme s dětmi tedy i za deště a pokud je zima, tak se děti potřebují někde usušit," upozornila ředitelka mateřské školy Kateřina Krátká Wagenknechtová.

Související obsah

Problém by to byl i v domovech pro seniory, kde klienti potřebují kvůli zhoršené termoregulaci dostatek tepla. "Já chápu vládu, že se obává energetické krize a může dojít k tomu, že plyn nebo elektřina bude nedostatková, ale myslím si, že nemocnice a zařízení pro seniory jsou úplně poslední, kam by to mělo dopadnout. Tam to opravdu lidi může teoreticky ohrožovat na životě," řekl ředitel společnosti Jihomoravská sociální a.s. Jan Schneider.

"My jsme hodnoty stanovené v návrhu vyhlášky konzultovali s ministerstvem zdravotnictví a hodnoty vychází také z úprav hygienických norem, které nyní ministerstvo zdravotnictví připravuje," sdělil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Vojtěch Srnka.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ujišťuje, že pacienti mrznout nebudou. Podle něj by se měl ale stát postarat o všechny bez rozdílu. "Prostě musí stát zajistit jak plyn, tak elektřinu pro všechny domácnosti, pro průmyslové podniky. Nesmí padnout stát, nesmí padnout občané, nesmí padnout vláda," prohlásil.

K omezení tepla v domácnostech se vyjádřil ministr financí Zbyněk Stanjura:

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz