Zahraničí

Moskvu přikryl smog z lesního požáru. Úřady se bály říct Kremlu o ohni

Moskvu přikryl smog z lesního požáru. Úřady se bály říct Kremlu o ohni
Moskva zahalená smogem způsobeným požáry Zdroj: Profimedia

Hlavní město Ruské federace přikryla vrstva hustého smogu. Může za to lesní požár nedaleko Moskvy. Podle předběžných odhadů už oheň spolykal stromy na více než 800 hektarech. Regionální úřady ale prý toto číslo podhodnocují ve snaze uniknout hněvu Vladimira Putina.

Kouř z rozsáhlých lesních požárů zahalil několik velkých ruských měst, mezi nimi je i Moskva. Požáry zuří na rozlehlém území v Rjazaňské oblasti, která sousedí s Moskevskou. Požáry zuří zhruba 250 kilometrů na jihovýchod od Moskvy, píše portál Moscow Times.

Smog dusí také další důležitá města západního Ruska jako Rjazaň nebo Vladimir. V Moskvě radily úřady lidem nosit ochranu dechových cest před smogem, který už v minulosti několikrát poškodil obyvatelům hlavního města zdraví. Menší lesní požáry zuří také v Ivanovské a Nižněnovgorodské oblasti.  

Související obsah

Situaci se ruským hasičům nedaří dostat pod kontrolu. Problémy jim dělá především sucho a horko místy přesahující i 30 stupňů Celsia. Na boji s plamenem pracuje přes 500 hasičů, jejich počet je však značně snížený kvůli invazi na Ukrajinu, kam jich byla velká část převelena.

To však není jediný důvod, proč se požáry rozšířily. Na vině má být také špatná organizace a komunikace mezi zodpovědnými úřady. Regionální autority totiž měly velikost požáru původně tutlat, aby se o nich nedozvěděl Kreml.

Tato obvinění přicházejí ze strany ruské lesní správy Rosleschoz. "Lesní úřady Rjazaňské oblasti a přírodních rezervací přehlédly situaci s lesními požáry a zamlčely jejich skutečný rozsah. To neumožnilo federálním silám včas zasáhnout," uvedla agentura na telegramu.

Související obsah

Oficiální příčinou požáru je úder blesku při suché bouři. Plameny měly zachvátit už více než 800 hektarů. S tím ale nesouhlasí environmentalisté z organizace Greenpeace, podle kterých plocha požáru v Rjazaňské oblasti přesáhla 3 300 hektarů půdy. U podobného požáru v Nižněnovgorodské oblasti má dokonce jít až o 6 000 hektarů. Pro srovnání, letošní požár v Českém Švýcarsku pohltil "jen" 1 000 hektarů.

Vychází přitom ze satelitních snímků. Požár má také ohrožovat dvě vesnice v zasažené oblasti, přírodní rezervaci Oksky a národní park Meščera. Podle ochranářů přírody je navíc zcela běžné, že regionální úřady požáry tutlají, aby v Kremlu neupadly v nemilost. A to navzdory tomu, že samy nemají dostatek prostředků, aby se s živlem vypořádaly samy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz