Domácí

Zásobníky jsou téměř plné. Zimu přečkáme bez problémů, slibuje Stanjura

Zásobníky jsou téměř plné. Zimu přečkáme bez problémů, slibuje Stanjura
Plynové zásobníky Zdroj: TV Nova

Česko má podle odhadů ministerstva financí dostatečné zásoby zemního plynu na 11 měsíců. Vystačit by si mělo i v případě, že Rusko zcela odpojí dodávky plynu. Zásobníky má Česko jak na svém území, tak v Nizozemsku. V pátek to řekli ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ředitel odboru hospodářské politiky David Prušvic.

Za předpokladu, že letošní zima nebude svými teplotami vybočovat z průměru, vystačí si Česko se současnými zásobami plynu 11 měsíců, aniž by byly jakýmkoliv způsobem omezeny domácnosti. A to i v případě, že Rusko uzavře kohoutky.

Zásobníky České republiky jsou v tuto chvíli naplněny na více než 80 procent. Pokud by skončily dodávky plynu do Evropy, Česku by plyn vydržel bez výraznějších omezení až do srpna 2023. "Pokud by byla silnější zima, tak se to samozřejmě o pár měsíců zkrátí," řekl ředitel odboru hospodářské politiky ministerstva financí David Prušvic.

Související obsah

Spotřeba plynu se odvíjí od počasí. V případě tuhé zimy by Česko spálilo výrazně víc plynu. I tak však současné zásoby na zimu postačí. "Je klíčové, jaká je průměrná teplota za celý měsíc. Pokud je chladnější leden, může to navýšit spotřebu i o celou měsíční konzumaci za červenec," uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura.

Většina zásobníků na plyn se nachází na území České republiky. Část jich je ale v Nizozemsku, kde česká vláda pronajala skladiště na zkapalněný zemní plyn (LNG). Tyto zásobníky pojmou dostatek plynu na zhruba třetinu roční spotřeby Česka.

Související obsah

Připraveny jsou i krizové plány. "Na úrovni EU jsme vyjednali plán solidarity, díky kterému budeme v případě krize v bezpečí. Na zimu jsme připraveni," slíbila na twitteru předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Česko je tak na tom o poznání lépe než Německo, které si přerušení dodávek nemůže za žádnou cenu dovolit. Kvůli větší spotřebě zemního plynu jak v průmyslu, tak v domácnostech by mu i přes plnost zásobníků vystačil při běžné spotřebě plyn jen zhruba na tři měsíce. Nemělo by tak šanci přečkat zimu.

Německo si s plynem v zásobnících nevystačí:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz