Zahraničí

Dceru Putinova ideologa zabila ukrajinská agentka, tvrdí ruská tajná služba

Podle ruské zpravodajské služby FSB spáchaly atentát na dceru jednoho z největších ideologů putinovského Ruska Alexandra Dugina ukrajinské tajné služby. Devětadvacetiletá Darja Duginová zemřela nedaleko Moskvy při výbuchu auta. Že za útokem mají stát Ukrajinci, oznámila FSB v pondělí. Jmenovala také konkrétní ženu, která měla bombu do vozu nastražit. Podle ruských partyzánů se však na útoku přímo nepodílela.

Předměstí Moskvy se hemží vyšetřovateli, kteří prohledávají kusy auta, v němž po bombovém útoku zemřela novinářka a krajní nacionalistka Darja Duginová. Podle Rusů stojí za smrtí ženy, která zastávala ideologii rozpínavého "velkého Ruska" a podporovala ruskou invazi na Ukrajinu, Ukrajinci.

"Pro loajální voliče je to symbolický čin, který ukazuje, že nepřátelské akce se přesouvají na území Ruska. Nejenže Ukrajina bombarduje Krym, teroristické útoky se objevují už i v Moskevské oblasti," řekl politických analytik Abbas Galljamov.

Této teorii by mělo nahrávat i zjištění ruské zpravodajské služby FSB. Ta tvrdí, že za útokem stojí ukrajinské speciální služby. "Pachatelkou je ukrajinská občanka Natalia Pavlovna Vovková, narozená v roce 1979, která přijela do Ruska 23. července 2022 spolu se svou dcerou Sofií Michajlovnou Šabanovou, narozenou v roce 2010," uvedla podle agentury Interfax FSB. 

Související obsah

Žena pak měla se svou dcerou uprchnout do Estonska. Dokonce prý měly pronajatý byt v domě, kde Duginová žila. Ke sledování zemřelé dcery "Putinova Rasputina" údajně použily auto značky Mini Cooper. Na něm postupem cesty měnily poznávací značky, a to na doněcké, kazašské a ukrajinské. 

Jejich zapojení však popírají ruští partyzáni. "Natalia a Sofia byly na žádost našich ruských přátel bezpečně evakuovány mimo Rusko. Stejně jako řada dalších lidí. Na akci proti Darje Duginové se přímo nepodílely," uvedl na svém telegramovém účtu bývalý ruský poslanec Ilja Ponomarjov

Právě podle bývalého ruského poslance, který byl vyloučen z vysoké politiky za protikremelské aktivity, bombu do auta nastražili ruští partyzáni z Národní republikánské armády.

"Včera večer se nedaleko Moskvy odehrála významná událost. Tento útok otevírá novou kapitolu ruského odporu proti putinismu. Jedná se o první takový incident, ale rozhodně ne poslední," ohlásil Ponomarjov.

Související obsah

Národní republikánská armáda je podzemní skupina operující v Rusku, která je naprosto oddaná myšlence svržení Putinova režimu. Terčem atentátu se měl pravděpodobně stát otec mrtvé ženy, ruský ideolog Alexandr Dugin. Na Putina má mít obrovský vliv a podle některých zdrojů stojí i za ruskou agresí na Ukrajině.

Ke smrti Duginové se podle agentury AFP vyjádřil i ruský prezident Vladimir Putin. "Podlý a krutý zločin ukončil život Darji Duginové, bystrého a talentovaného člověka s pravým ruským srdcem," uvedl Putin. 

FSB zveřejnila záběry podezřelé Vovkové. Na video portálu RT se můžete podívat zde:

jal, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz