Zajímavosti

Studie zjistila, jak dlouho jsou lidé s covidem infekční. Navrhuje kratší izolaci

Studie zjistila, jak dlouho jsou lidé s covidem infekční. Navrhuje kratší izolaci
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Vědci z britské univerzity Imperial College London zkoumali u lidí s mírnou formou covidu-19, jak dlouho jsou nakažliví a kdy mohou bezpečně opustit izolaci. Zjistili, že většina pacientů je po vypuknutí příznaků infekční pět dní. Tak dlouhá by podle nich měla být i izolace. V případě, že by test opakovaně vyšel pozitivní i po této době, navrhují ji prodloužit na 10 dní.

Studie, která byla minulý týden publikována v odborném medicínském časopise The Lancet, byla poměrně malá –⁠ vědci výzkum prováděli na 57 osobách s mírným průběhem covidu-19. Pacienti testy podstupovali každý den od doby, kdy byli vystaveni viru.

Výsledky ukázaly, že většina z nich nebyla nakažlivá, dokud u nich nepropukly první příznaky. Ve chvíli, kdy se objevily, dvě třetiny případů byly infekční ještě následujících pět dní. Jedna čtvrtina byla nakažlivá sedm dní od prvních příznaků. "Pouze jedna pětina účastníků naší studie byla nakažlivá před nástupem symptomů," upřesnil jeden z autorů studie Seran Hakki v rozhovoru pro Imperial College London.

"Před touto studií nám chyběla polovina informací o nakažlivosti covidu, protože je těžké zjistit, kdy jsou lidé poprvé vystaveni viru a kdy se poprvé stávají infekčními. Pomocí speciálních denních testů na měření infekčního viru a denních záznamů o příznacích jsme byli schopní definovat časové okno, ve kterém jsou lidí nakažliví," uvedl další z autorů Ajit Lalvani.

Související obsah

​Na základě svých zjištění vědci doporučují, aby se lidé s covidem-19 izolovali po dobu pěti dnů od propuknutí prvních příznaků. "Po pěti dnech mohou podstoupit testy, a pokud jsou negativní, je bezpečné opustit izolaci," uvedl Hakki. Pokud jim vyjde pozitivní, doporučuje izolaci prodloužit na 10 dní. "Na základě dostupných důkazů se domníváme, že je nepravděpodobné, aby lidé byli infekční ještě 10. den," dodal Hakki.

V Česku podle současných pravidel ministerstva zdravotnictví platí sedmidenní izolace. Není nutné ji ukončovat testem, podmínkou ale je, aby pacient poslední alespoň dva dny neměl příznaky. "Izolaci nelze předčasně ukončit absolvováním PCR testu, její minimální délka je 7 dnů," upozorňuje vládní Covid portál.

Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je covid jedním z nejhorších virů, které lidstvo postihly:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz