Domácí

Rafinérie ano, benzínky ne. Stanjura řekl, koho mimořádně zdaní. Zdraží benzín?

Vláda na konci září rozhodne o mimořádné dani z nadměrných zisků. Ta se bude týkat tří sektorů, z nichž dva jsou známé již delší dobu (energetika a bankovnictví), o třetím se dlouho spekuluje. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ve středečním rozhovoru pro televizi Nova nastínil, že třetí sektor budou rafinérie – tedy výroba a distribuce pohonných hmot.

Kromě sektorů energetiky a bankovnictví vláda zvažuje zavedení mimořádné daně z nadměrných zisků také pro sektor rafinérií. Ve Snídani s Novou to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

"Přemýšlíme o třetím odvětví, jsou to vlastně rafinérie – tedy výroba pohonných hmot a jejich distribuce," uvedl Stanjura s tím, že se nejedná o čerpací stanice, ale o mnohem menší skupinu firem. Podle ministra tato daň dopadne jen na několik desítek největších firem ve všech třech sektorech. "Normálního českého podnikatele se to vůbec týkat nebude," ujistil.

Související obsah

​Otázkou však zůstává, jak se to dotkne běžného občana například v rámci cen pohonných hmot. Že jde v tomto ohledu o riziko, připouští sám Stanjura: "Ano, toto je jedno z rizik, které zvažujeme. Ještě jsme se nerozhodli, jak zamezit tomu, aby se to nepřeneslo na koncového zákazníka."

Ekonom České spořitelny a člen Národní ekonomické rady vlády Petr Zahradník je však toho názoru, že dopad na běžného občana bude nulový. "Bude to velmi pečlivě pozorováno, dopad na maloobchodní ceny by spotřebitel neměl poznat. A neříkejme tomu sektorová daň, tato bude jen po velmi přechodné období v souvislosti s válkou na Ukrajině. Tipuji, že by mohla trvat dva roky," sdělil redakci TN.cz.

S tím souhlasí i ekonomka a analytička Lenka Zlámalová. "Na koncového zákazníka by tato mimořádná daň pro rafinérie skutečně neměla mít dopad. Naopak – ceny pohonných hmot by teoreticky mohly i klesnout, protože obchodníci budou méně motivovaní zvedat ceny, když jim to stát stejně sebere," vyjádřila se pro TN.cz s tím, že jiná otázka je nastavení marží obchodníků. Tam jde podle Zlámalové o čistou psychologii, nikoliv o ekonomiku jako takovou.

Související obsah

​Proč se vlastně vláda chystá zavést mimořádnou daň?

"Někdy nastanou zvláštní okolnosti, kdy několika firmám v některých sektorech raketově rostou zisky, a to ne díky tomu, že mají třeba lepší produkt, nové služby nebo více zákazníků. V tomto případě za to mohou neuvěřitelné ceny energií, v případě bank i vysoká inflace, a tím pádem i vysoká základní úroková míra, kterou nastavila Česká národní banka," vysvětlil Stanjura, proč vlastně vláda o zavedení mimořádné daně uvažuje.

Ministr zdůraznil, že daň nebude trvalá, ale přechodná. Současně prý platí, že mimořádné příjmy z uvažované daně vláda použije pro mimořádné výdaje, nikoliv pro ty běžné. Jinými slovy – vláda vybrané peníze použije na pomoc pro domácnosti a firmy.

Podívejte se na celý rozhovor se Zbyňkem Stanjurou (ODS) ve Snídani s Novou:TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz