Počasí

Severem Moravy se prohnala bouře, rozvodnila řeky a zatopila sklepy

Severem Moravy se prohnala bouře, rozvodnila řeky a zatopila sklepy
Ilustrační snímek | Zdroj: HZS Libereckého kraje

Extrémně silná bouřka se ve středu večer prohnala Karvinskem a Frýdecko-Místeckem. Rozvodnila řeky, Stonávka se dostala na třetí stupeň povodňové aktivity. Hasiči čerpali vodu ze zatopených sklepů.

Meteorologové varovali před extrémně silnými bouřemi, přívalový déšť na Karvinsku a Frýdecko-Místecku přinesl 40 milimetrů srážek za půl hodiny. „V tuto chvíli řešíme v souvislosti s bouřkou 15 událostí, vše zatopené sklepy,“ informovali kolem 22. hodiny hasiči na twitteru.

Déšť rozvodnil řeku Stonávku v Hradišti na třetí stupeň povodňové aktivity, prvního stupně dosáhla Lučina na měřící stanici v Horních Domaslavicích. Oba toky ještě před půlnocí začaly klesat a jejich hladiny se vrátily k normálu.

Ve středu od 20:30 do 23:00 platila výstraha ČHMÚ před extrémně silnými bouřemi na východě Moravskoslezského kraje. Jednala se o tato města a jejich okolí: Český Těšín, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Havířov, Jablunkov, Karviná, Kopřivnice a Třinec.

"Na Frýdecko-Místecku a Karvinsku se vyskytuje extrémně silná bouřka doprovázená prudkým přívalovým deštěm s úhrny přes 40 milimetrů za 30 minut. Přívalový déšť může způsobovat rychlý odtok vody z krajiny, zatopení níže položených míst a rozvodnění menších toků," varoval ČHMÚ.

Související obsah

​Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky, nárazy větru mohou lámat větve a vyvracet stromy, uvedl ČHMÚ: "Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice a problémy v dopravě."

Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami. "Je nutno zabezpečit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty a podobně. Nevstupujte a nevjíždějte do proudící vody a zatopených míst. Doporučuje se nevyjíždět, v případě nutnosti jízdy snížit rychlost a jet velmi opatrně," radí meteorologové.

Na Česko se ženou extrémně silné bouřky | Zdroj: ČHMÚ

Od 21:44 ve středu do 0:30 ve čtvrtek hrozí také extrémní stupeň nebezpečí povodní v Havířově. "V důsledku přívalového deště byl na Stonávce v profilu Hradiště překročen třetí stupeň povodňové aktivity (3. SPA). V nejbližší době budou srážky v oblasti slábnout a hladina Stonávky bude kulminovat," oznámil ČHMÚ.

Voda může podle meteorologů zaplavovat níže položené obydlené oblasti, silnice a působit škody v krajině a na majetku, hrozí také snížení stability stromů v podmáčené půdě.

Na Havířovsku hrozí povodně | Zdroj: ČHMÚ

Podívejte se na předpověď počasí na čtvrtek:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

K tématu Počasí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz