Senátní volby 2022

Pět otázek pro kandidáty do Senátu: Podívejte se, jak odpovídali v Českém Krumlově

Pět otázek pro kandidáty do Senátu: Podívejte se, jak odpovídali v Českém Krumlově
Letecký pohled na Český Krumlov | Zdroj: Getty Images

Čistě mužský souboj nabídne českokrumlovský senátní obvod. Svůj post obhajuje občanskodemokratický senátor Tomáš Jirsa, má proti sobě čtveřici soupeřů. Jak zodpověděli otázky zaslané redakcí TN.cz, se můžete podívat níže.

U každého jména kandidáta naleznete také informaci, jestli je členem nějaké strany, která strana jej navrhla na kandidáta a která je jeho volební strana, a to v tomto pořadí. Pokud bude uvedena jen jedna strana, znamená to, že všechny výše zmíněné položky jsou v režii jen jedné strany. Oslovení byli všichni kandidáti. Pokud odpovědi redakci zašlou, redakce TN.cz je doplní.

10 – Český Krumlov

příjmení, jméno, tituly volební strana navrhující strana politická příslušnost povolání
Huneš Robert PhDr. Mgr. MBA KDU-ČSL KDU-ČSL KDU-ČSL ředitel hospice
Jirsa Tomáš Ing. MBA ODS ODS ODS starosta města, senátor PČR
Uhlíř Dalibor Ing. NEZ NEZ BEZPP ředitel společnosti, vydavatel Jihočeských víkendů
Lorenc Miroslav ANO ANO BEZPP místostarosta města Prachatice
Mikeš Václav SPD SPD SPD protipožární technik, zastupitel města
zdroj: TN.cz/ČSÚ

Dalibor Uhlíř (nez.)

Dalibor Uhlíř (nez.) | Zdroj: Se svolením Dalibora Uhlíře

společné tři otázky
Měl by stát posílat více peněz lidem zasaženým energetickou krizí v Česku? Nevím o tom, že by stát už nějaké peníze lidem a podnikům poslal. Pokud máte na mysli připravovaný "úsporný tarif", tak zatím stále není jisté, kolik peněz a komu stát pošle. A pokud máte na mysli rady ministra průmyslu a obchodu, aby si lidé měřili teplotu v jednotlivých pokojích, tak to také není žádná pomoc. Osobně mě velmi znepokojuje, že stát do této chvíle nezačal řešit krizi koncepčně. Namísto toho, aby naši politici našli odvahu otevřít téma dostupných energií na půdě Evropského parlamentu, navrhli například zastavení prodeje emisních povolenek či zastropování cen energií a snažili se získat podporu dalších zemí, tak vymýšlejí krátkodobá řešení, která jsou ale jen malou náplastí na těžké zranění.
Souhlasíte s manželstvím pro všechny? Jsem pro tradiční manželství muže a ženy, které má jako jediné reprodukční potenciál pro společnost. Vedle toho jsem velmi tolerantní k uzavírání jiných forem svazků osob stejného pohlaví, které jim umožní stejná práva. Manželství ale ponechme spojení, které vychází více z přírody.
Měla by Česká republika posílat další výzbroj a výstroj na pomoc Ukrajině? Řešením žádného válečného konfliktu není jeho udržování formou zasílání zbraní jedné straně. Moderní svět od toho ustupuje. Pokud chceme přispět k ukončení této války, musíme se snažit přimět obě strany k jednání. Zvedněme jako předsednická země Rady Evropy vhozenou rukavici a staňme se prostředníky takového dialogu.
společná otázka pro kraj
Lidé poukazují na časté výluky vlaků a horší silniční spojení se zbytkem republiky. Jak byste řešil/a tento problém? Jižní Čechy jsou regionem, který byl dlouhodobě v oblasti rozvoje dopravy zanedbáván. Leží na jediné světové straně, která není spojena dálnicí s naším hlavním městem. A náš soused – Rakousko – je tak jedinou sousední zemí bez dálničního spojení s Prahou. Proto je třeba dokončit dálnici D3, na které se pracuje, ale kde stále není dořešena oblast Benešovska. Stejně tak je třeba dokončit dálnici D4, která vede přes Písek a Příbram, a taktéž železniční koridor. Nynější práce na jeho modernizaci s sebou nesou časté výluky, ale staví se nová, moderní dráha, která propojí jih se severem naší země. Jako senátor budu bedlivě dohlížet na postup prací a plnění harmonogramu u všech zmíněných staveb. Pokud ke zpoždění dojde, okamžitě se obrátím na ministra dopravy a budu požadovat nápravu. U ministra dopravy chci také ohlídat, aby nevybočil z plánů na dostavbu dálnice, stejně jako jeho předchůdci, a lépe dozoroval činnost Ředitelství silnic a dálnic.
společná otázka pro obvod
Mělo by se okolí přehrady Lipno uvolnit pro developerskou výstavbu? Velkolepým developerským projektům, v jejichž důsledku se z krásné přírodní oblasti stává "disneyland", už podle mě odzvonilo. A to i vzhledem k nynější nedobré ekonomické situaci. Pro masivní developerskou výstavbu nejsem ani na Lipensku. Při rozvoji jakékoliv části našeho regionu se musí postupovat citlivě. Aby to přineslo užitek turistům i místním občanům. Stavět ohleduplně a vhodně rozvíjet nynější osady, obce, města… Lipenskou a šumavskou přírodu si musíme chránit, stejně tak i kvalitu vody v ní.
zdroj: TN.cz

Související obsah

Miroslav Lorenc (BEZPP/ANO/ANO)

Miroslav Lorenc - Český Krumlov | Zdroj: Se svolením Miroslava Lorence
společné tři otázky
Měl by stát posílat více peněz lidem zasaženým energetickou krizí v Česku? Subjektivně cítím, že forma jednorázových podpor či jejich navyšování není ideálním řešením pro nízkopříjmové domácnosti a ostatní občany zasažené energetickou krizí. Osobně se přikláním např. k zastropování cen energií nebo bezúplatným půjčkám od státu, jejichž prostřednictvím by mohli občané překlenout energeticky a finančně tíživé období, které nás s největší pravděpodobností čeká. Stát by sice přišel o úroky, ale na druhou stranu by razantně podpořil občany, jež by vysoké ceny za energie doslova vyhnaly na ulici.
Souhlasíte s manželstvím pro všechny? Ano, souhlasím a nevidím důvod, proč by nemohly uzavírat manželství homosexuální nebo lesbické páry. Tyto manželské páry by však měly výjimku, která se týká adopce dětí nebo pěstounské péče. Zde zastávám názor, že výchova v rodině, a tím jasně dané nejbližší vzory, dominantně ovlivňují psychologický vývoj dětí, který se později projevuje v dospělosti. Mám na mysli např. nárůst rozvodovosti počtu rodičů samoživitelů apod.
Měla by Česká republika posílat další výzbroj a výstroj na pomoc Ukrajině? Válka na Ukrajině trvá již šest měsíců a stále není na dohled její konec. Ukrajina se tak stala okupovanou zemí, která se snaží ze všech sil hájit svá práva, svou svébytnost a svobodu. Pokud není jiné cesty, měli bychom Ukrajině pomoci alespoň způsobem jako dosud, tzn. prostřednictvím materiální a humanitární pomoci a zároveň pomáhat uprchlíkům, kteří ze strachu o svůj život opouští své domovy a hledají bezpečí a ochranu v naší zemi.
společná otázka pro kraj
Lidé poukazují na časté výluky vlaků a horší silniční spojení se zbytkem republiky. Jak byste řešil/a tento problém? Co se týče oblasti dopravy, budu se snažit apelovat na příslušné ministerstvo dopravy a též členy vlády a Poslanecké sněmovny, kteří mají možnost ovlivnit rozpočet na obnovu a rozvoj dopravní infrastruktury s cílem zlepšení podmínek dopravy a kvality silničních komunikací. 
společná otázka pro obvod
Mělo by se okolí přehrady Lipno uvolnit pro developerskou výstavbu? Dle mého názoru je okolí lipenské přehrady v současné době značně využíváno komerčně, v rámci zvýšení turistického ruchu, což může být do jisté míry omezující pro obyvatele, kteří v těchto lokalitách žijí. Proto nejsem zcela ztotožněn s uvolněním pro developerskou výstavbu, která by mohla mít negativní vliv na životní prostředí a zároveň by mohla znehodnotit naturální přírodu, kterou v této oblasti můžeme ještě nalézt.
zdroj: TN.cz
TN.cz

Senátní volby 2022

Volby do Senátu Parlamentu České republiky se uskutečnily 23. a 24. září 2022, první kolo proběhlo společně s komunálními volbami. Druhé kolo senátních voleb se uskutečnilo v termínu 30. září až 1. října.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz