Senátní volby 2022

Pět otázek pro kandidáty do Senátu: Podívejte se, jak odpovídali v Ústí nad Orlicí

Pět otázek pro kandidáty do Senátu: Podívejte se, jak odpovídali v Ústí nad Orlicí
Mírové náměstí v Ústí nad Orlicí | Zdroj: Profimedia

Senátor Petr Šilar (KDU-ČSL) už nebude obhajovat svůj mandát v obvodě Ústí nad Orlicí. Ovšem ani tato zpráva nevyvolala o Šilarovo místo v Senátu zrovna pranici, přihlásili se pouze dva kandidáti. Redakce TN.cz pro ně připravila pět otázek, níže si přečtěte, jak na ně odpověděli.

U každého jména kandidáta naleznete také informaci, jestli je členem nějaké strany, která strana jej navrhla na kandidáta a která je jeho volební strana, a to v tomto pořadí. Pokud bude uvedena jen jedna strana, znamená to, že všechny výše zmíněné položky jsou v režii jen jedné strany. Oslovení byli všichni kandidáti. Pokud odpovědi redakci zašlou, redakce TN.cz je doplní.

46 – Ústí nad Orlicí

příjmení, jméno, tituly volební strana navrhující strana politická příslušnost povolání
Fiala Petr KDU-ČSL+SproK KDU-ČSL SproK starosta města Letohrad, předseda Sdružení obcí Orlicko
Ešner Stanislav ANO ANO ANO technolog
zdroj: TN.cz/ČSÚ

Související obsah

Petr Fiala (SproK/KDU-ČSL/KDU-ČSL+SproK)

Petr Fiala - Ústí nad Orlicí | Zdroj: Se svolením Petra Fialy
společné tři otázky
Měl by stát posílat více peněz lidem zasaženým energetickou krizí v Česku? Odpovím trochu jinak, stát by měl dle mého názoru jednoznačně zasáhnout do ceny elektřiny, v jejíž výrobě jsme soběstační, ba dokonce vyprodukujeme více, než spotřebujeme. Cena elektrické energie by podle mne neměla překročit průměrnou cenu výroby u nás navýšenou o přiměřenou marži. Absolutně nechápu její současné ceny a kdo s ní spekuluje, trhy se úplně urvaly ze řetězu. U plynu to je horší, ten dovážíme, a to s cenou, pokud nebude zastropována, mnoho stát neučiní. Zde pak zbývá opravdu leda přímá finanční podpora odběratelům, pokud se dostanou do existenčních problémů. Kromě občanů by se nemělo zapomenout ani na živnosti, podniky a veřejný sektor.
Souhlasíte s manželstvím pro všechny? Myslím, že soužití partnerů stejného pohlaví mít takový název nutně nemusí. Ale aby měli všechna práva, jako mají manželé, tak plně podporuji. To je podle mne zásadnější, než jak se svazek má jmenovat. Samozřejmě si všichni musí být vědomi, že kromě práv existují také povinnosti.
Měla by Česká republika posílat další výzbroj a výstroj na pomoc Ukrajině? Především by se celé mezinárodní společenství mělo aktivně snažit o to, aby konflikt skončil. Trpí jím mnoho lidí, a to nejen na Ukrajině. Otázkou je, zda většinové nejednání je tou správnou cestou. Jsem pro setrvalou pomoc Ukrajině, která hájí svoji územní celistvost, a to do doby ustání nesmyslné války. Agresor je v tomto konfliktu zcela jasný. A poté poničené zemi pomoci se znovuobnovou, bude to i příležitost pro naše podniky.
společná otázka pro kraj
Jaké navrhujete řešení krize v chrudimské nemocnici? Podle mne by mělo dojít zejména k systémovým změnám na úrovni státu v systému vzdělávání lékařů. Jednak je potřeba je rychleji dostat do praxe, ale také jejich studium stojí nás všechny nemalé prostředky. Myslím, že by po dokončení školy měli částečně státu vrátit vložené finanční prostředky na studium v podobě své služby na potřebných místech ve zdravotnictví. Ono nejde jen o nemocnice, již dlouho se táhne problém na obcích a městech s nedostatkem zubařů, obvodních i dalších lékařů. A světlo na konci tunelu vidět není. Pomoc bez systémových změn je v aktuálních podmínkách velmi složitá, protože získat potřebného lékaře znamená odloudit ho odjinud, kde bude nejspíše také chybět.
společná otázka pro obvod
Je pro Vás prioritou dokončení dálnice D35? Je to jedna z priorit, ale myslím, že teď je již vidět světlo na konci tunelu. Pro mne je i prioritou dotažení dálničních přivaděčů, aby se i z příhraničních oblastí na novou dálnici lidé dostali po slušné silnici. Ty jsou povětšinou krajské a krajům chybí peníze na silnice. Bylo by potřeba systémově změnit financování krajských silnic, aby kraje měly zaručené příjmy právě do své silniční infrastruktury (silnice II. a III. tříd), kterou v roce 2000 od státu bez patřičných peněz musely převzít.
zdroj: TN.cz
TN.cz

Senátní volby 2022

Volby do Senátu Parlamentu České republiky se uskutečnily 23. a 24. září 2022, první kolo proběhlo společně s komunálními volbami. Druhé kolo senátních voleb se uskutečnilo v termínu 30. září až 1. října.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz