Domácí

Brnem se prohnala silná bouřka! Hasiči zasahovali u skoro stovky událostí

Špatné počasí potrápí Českou republiku také v sobotu. Meteorologové varují před velmi silnými bouřemi zejména na východě země. V důsledku přívalových dešťů hrozí také vzestup hladin. Plné ruce práce měli hasiči na jihu Moravy. Tam vyjížděli kvůli bouřce více než 60krát.

Napilno měli hasiči po bouřce, která se prohnala nad Brnem. Zasahovali celkem u 99 událostí, z toho 65 výjezdů bylo přímo kvůli bouřce. Prudké bouřky a průtrž mračen obzvlášť v Brně zaplavovaly ulice, sklepy a podchody. Lámaly ale také stromy a odnášely ze střech tašky.

Zdaleka nejčastějším úkolem hasičů bylo odčerpávání. "Zejména jsme odčerpávali vodu ze sklepů, suterénů, podzemních garáží, pozemních komunikací, ale i bytů," napsali na twitteru jihomoravští hasiči.

Výstraha před bouřkami

Výstraha před velmi silnými bouřkami platí do nedělní druhé hodiny ráno pro Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj a část Královéhradeckého (Dobruška, Rychnov nad Kněžnou), Pardubického kraje (Česká Třebová, Králíky, Lanškroun, Litomyšl, Moravská Třebová, Polička, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Žamberk) a Vysočiny (Bystřice nad Pernštejnem, Moravské Budějovice, Náměšť nad Oslavou, Nové Město na Moravě, Třebíč, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou).

Podle meteorologů může bouřky doprovodit přívalový déšť s úhrny kolem 60 milimetrů a objevit se mohou kroupy o velikosti až dvou centimetrů.

Související obsah

"Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami. Je nutno zabezpečit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty apod. Nevstupujte a nevjíždějte do proudící vody a zatopených míst. Při řízení vozu v bouřce snížte rychlost jízdy a jeďte velmi opatrně," radí odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Varování před silnými bouřkami je v platnosti do nedělních dvou hodin ranních pro Jihočeský kraj a část Středočeského (Benešov, Čáslav, Český Brod, Kolín, Kutná Hora, Lysá nad Labem, Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Nymburk, Poděbrady, Říčany, Sedlčany, Vlašim, Votice), Libereckého (Frýdlant, Jablonec nad Nisou, Jilemnice, Liberec, Semily, Tanvald, Turnov, Železný Brod), Královéhradeckého (Broumov, Dvůr Králové nad Labem, Hořice, Hradec Králové, Jaroměř, Jičín, Kostelec nad Orlicí, Náchod, Nová Paka, Nové Město nad Metují, Nový Bydžov, Trutnov, Vrchlabí), Pardubického kraje (Hlinsko, Holice, Chrudim, Pardubice, Přelouč, Vysoké Mýto) a Vysočiny (Havlíčkův Brod, Humpolec, Chotěboř, Jihlava, Pacov, Pelhřimov, Světlá nad Sázavou, Telč).

Do nedělních 19:00 meteorologové před bouřkami varují v části Pardubického (Králíky, Žamberk) a Jihomoravského kraje (Břeclav, Bučovice, Hodonín, Hustopeče, Kyjov, Slavkov u Brna, Veselí nad Moravou, Vyškov) a v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji.

Výstraha:

Varování před bouřkami | Zdroj: ČHMÚ

Výstraha před povodněmi

Vzhledem k vydatným srážkám se mohou zvednout hladiny některých řek. Do nedělních 6:00 platí povodňová bdělost pro část Královéhradeckého (Broumov, Dobruška, Náchod, Nové Město nad Metují, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov, Vrchlabí), Pardubického (Česká Třebová, Králíky, Litomyšl, Ústí nad Orlicí, Žamberk), Jihomoravského (Veselí nad Moravou), Olomouckého (Jeseník), Zlínského (Luhačovice, Rožnov pod Radhoštěm, Uherský Brod, Valašské Klobouky, Vizovice, Vsetín) a Moravskoslezského kraje (Český Těšín, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Havířov, Jablunkov, Kopřivnice, Třinec).

Zejména na menších vodních tocích může hrozit první stupeň povodňové aktivity. Ojediněle při intenzivních deštích mohou řeky překročit i další stupně.

Výstraha:

Varování před povodněmi | Zdroj: ČHMÚ

Na fotografie a video s následky bouře se můžete podívat zde:

​Pokud máte nějaké fotografie či videa noční bouřky, zašlete nám je na náš facebook nebo na e-mailovou adresu zpravy@nova.cz

V obchodním centrum v Liberci se po pátečních bouřkách propadl strop. Podívejte se záběry:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz