Domácí

Distanční výuka i příspěvek pro lidi pracující doma. Drahé energie drtí Česko

Vysoké školy zvažují, že by znovu přešly na distanční výuku. Tlačí je k tomu stále rostoucí výdaje za energie. Podle nejnovějších údajů za ně budou platit zhruba pětinásobek obvyklé částky. O znovuzavedení práce z domova uvažují zase některé firmy. Podle připravované novely by zaměstnavatelé měli pracovníkům přispívat na náklady za topení a svícení.

Ještě loni Vysoká škola chemicko-technologická v Praze (VŠCHT) za energie zaplatila 50 milionů korun, letos se částka už téměř zdvojnásobila. Další zvýšení rozpočet školy zvládne jen stěží. "Pro rok 2023 je ten výhled mnohem děsivější. Kalkulujeme s částkou 188 milionů. Krajní variantou je částečná distanční výuka," uvedl mluvčí VŠCHT Michal Janovský.

Na stejné scénáře jako VŠCHT se teď připravují i další vysoké školy. O výuce na dálku, i když také jako o krajním řešením, mluví už i Technická univerzita v Ostravě nebo Masarykova univerzita v Brně.

Související obsah

Celorepublikové odhady na energetické výdaje vysokých škol jsou v porovnání s předchozími lety pětinásobné. V roce 2023 by se mohly přiblížit až k osmi miliardám. Zoufalou situaci si uvědomuje i ministerstvo školství. "Vysoké školy jsou tady pro to, aby odváděly kvalitní práci na poli vědy a výzkumu a neměly by být ty, které by převáděly výuku. Ty peníze se musí vyřešit," sdělila náměstkyně ministerstva školství Radka Wildová.

Dodatečné finance chce resort získat v rámci vyjednání o státním rozpočtu. Jasno tedy bude až na konci září. Do jaké míry a jestli vůbec s nimi mohou počítat, tak vysoké školy zatím netuší. Výuka na dálku je tak, i když si ji samotné školy nepřejí, čím dál častěji skloňovaným řešením. Školy ale hledají i jiné cesty.

Home office

O znovuzavedení práce z domova začínají uvažovat i soukromé firmy. Vytápění kanceláří se jim totiž přes zimu nevyplatí. Jenže home office by mohl na druhou stranu zatížit rodinné rozpočty. Ministerstvo práce a sociálních věcí proto připravuje novelu, podle které by měli zaměstnavatelé kompenzovat svým zaměstnancům náklady hlavně na topení a svícení, které jim prací z domova vzniknou.

Drtivé ceny energií tvrdě dopadají i na firmy. Ty vidí řešení v tom, že pošlou své zaměstnance pracovat domů. "Chystáme zákonnou úpravu, aby zaměstnavatel měl jasný zákonný rámec, že má přispívat na tu nákladovou položku energií. Plánujeme tu podporu denně na 50 korun. Je to paušální náklad," informoval ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Související obsah

Některým firmám se ve výsledku home office nemusí kvůli novele vyplatit. Polovině pracovníků budou firmy muset v práci topit, druhé polovině hradit náklady za energie doma. Práci z domova ale zavedly některé firmy a úřady už za doby covidu-19 a měnit na tom nic nehodlají.

"Covidová doba trend urychlila a Komerční banka ho podporuje a bude podporovat i bez ohledu na připravovanou legislativní změnu. Kompenzace nákladů zaměstnanců bude samozřejmě dodatečný náklad. Návrh zákona by během pár týdnů mohla projednat vláda," uvedl Pavel Zúbek z Komerční banky.

Obce hledají cestu z energetické krize. Například Kněžice je energeticky soběstačná obec už několik let:

ls, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz